^
macOS 11 Big Sur desctop picutre i ikona

Sposób na problemy MacBooków Pro 2013, 2014 z macOS 11

Jaromir Kopp

20 listopada 2020

Apple wydało wczoraj nową wersję macOS 11.0.1 przeznaczoną dla tych, którzy jeszcze nie dokonali aktualizacji. Jej celem ma być likwidacja problemów związanych z „ucegleniem” MacBooków pro z 2013 i 2014 roku. Jednak jeżeli problem już Cię dopadł, to Apple też ma pierwsze pomysły na naprawę sytuacji.

Jeśli nie możesz zainstalować macOS Big Sur na niektórych 13-calowych komputerach MacBook Pro z 2013 i 2014 r.

Oto instrukcje proponowane przez Apple:

Jeśli nie możesz zainstalować systemu macOS Big Sur na MacBooku Pro (Retina, 13 cali, Late 2013) lub MacBooku Pro (Retina, 13 cali, połowa 2014), wykonaj poniższe kroki

Po zainstalowaniu systemu macOS Big Sur na tych modelach komputerów Mac instalator może zakomunikować, że nie można zainstalować aktualizacji na tym komputerze lub komputer Mac po uruchomieniu pokaże pusty ekran lub ekran z „zakazem ruchu”.

Jeżeli komputer Mac nie uruchomi się już pomyślnie, te kroki mogą pomóc w rozwiązaniu problemu:

  • Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania na komputerze Mac przez co najmniej 10 sekund, a następnie puść go. Jeśli komputer Mac jest włączony, wyłączy się.
  • Odłącz wszystkie urządzenia zewnętrzne od komputera Mac, w tym wyświetlacze i akcesoria USB, a następnie wyjmij każdą kartę włożoną do gniazda kart SDXC. Następnie włącz komputer Mac.
  • Jeśli problem nadal występuje, zresetuj SMC w sposób opisany dla notebooków z niewymienioną baterią. 
  • Jeśli problem nie ustępuje, należy zresetować pamięć NVRAM lub PRAM

Jeśli żadne z tych rozwiązań nie działa, skontaktuj się ze wsparciem technicznym Apple w celu uzyskania dalszej pomocy.

Ten artykuł będzie aktualizowany w miarę pojawiania się nowych informacji.

Niestety jak widać, nie ma pewności, że powyższe proponowane przez Apple kroki załatwią sprawę. Mam nadzieję, że wśród Was nie ma ofiar instalacji „Big Sur”, jednak gdyby były dajcie znać, czy pomogło.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Yochanan

    Co się dzieje od strony technicznej że oprogramowanie doprowadza do uceglena? Probuję znaleźć wytłumaczenie tego faktu. Mam MacBooku z 2014 roku z zainstalowanym bez problemu najnowszym systemem. Od wersji beta do ostatniej bety. I czemu to spotyka jakąś liczbę komputerów? Różnice w podzespołach?