^
macOS 11 Big Sur

macOS 11.0.1 Big Sur dostępny!

Jaromir Kopp

12 listopada 2020

Wiem, że na to czekaliście. Dziś Apple nareszcie udostępnił najnowszą wersję systemu dla komputerów Mac. Tym razem poza ogromną ilością zmian wewnątrz jest też dużo nowości widocznych gołym okiem.

macOS 11.0.1 (20B29) Big Sur

Używam macOS 11 Big Sur systemu od pierwszej bety i naprawdę jestem pod wrażeniem. Działa lepiej od poprzednika zarówno na MacBooku Pro 16 z 2019 roku, jak i na MacBooki Air i7 z 2013 roku.

System jest bardziej przejrzysty i dzięki wielu udogodnieniom szybszy w użyciu. Warto zwrócić uwagę na nowość, którą jest Centrum akcesoriów, zmienione Centrum powiadomień i nowe widżety.

Wiele aplikacji systemowych również zostało przeprojektowanych. Safari jest szybsze i bezpieczniejsze, a raport prywatności pokaże, jak jesteśmy „śledzeni” przez różne strony WWW.

Bardzo zmieniły się Wiadomości. W rozmowach grupowych można wzmiankować osoby, a we wszystkich można odpowiadać na konkretną wypowiedź. Najważniejsze rozmowy można „przypinać” na gorze okna Wiadomości. Znacznie udoskonalono wyszukiwanie.

To tylko kilka z setek udoskonaleń, do których już przywykłem przez te kilka miesięcy. Przy okazji Netflix zyska wsparcie dla 4k oraz YouTube nawet dla 8k.

Jeżeli chcecie zaktualizować system, to wejdź w Preferencje systemowe > Uaktualnienia. Innym sposobem jest uruchomienie App Store i wpisanie w szukaj „Big Sur”.

Uwaga: w tej chwili czas pobierania sporego instalatora (ponad 12 GB) może być bardzo długi.

Powodzenia!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (7)
L

7 komentarzy

 1. Daniel

  To że jest dostępny, nie oznacza jeszcze, że można go zainstalować. Wystarczy poczytać na forach i na fejsie – wszystkim wywala błąd, również i u mnie albo dojdzie do 2GB albo wywali, że nie potrafi zlokalizować aktualizacji… Cóż wszyscy się rzucili na BigSur 😛

  Odpowiedz
 2. Krzysztof

  Czy nie powinniście pomyśleć o aktualizacji poradnika macOS Catalina?????

  Odpowiedz
 3. Veext

  Mi wywala błąd na jednym Mac’u (MacBook Pro), a na drugim (Mac Pro) udało się zaktualizować betę (na becie aktualizacja miała ponad 3 GB, nie sciągał całego systemu)…

  Odpowiedz
 4. Kage

  Stwierdziłem, że mam czas na zabawę i zainstalowałem. W MBP early 2015 przestało działać wifi (brak IP). Pomógł restart SMC.

  Odpowiedz
 5. maltaz

  U mnie działanie mak strasznie zwolnił i stracił na płynności po aktualizacji – nigdy wcześniej nie miałem takiego problemu, także chyba będę kombinować z downgrade’m

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *