Kategorie AktualnościOpinie

Wiara w sukces Apple Silicon. Zamówienie na 2,5 miliona MacBooków AS

Apple chce, aby jego dostawcy wyprodukowali 2,5 miliona MacBooków z procesorami Apple Silicon do początków 2021 roku. To aż 20% całej sprzedaży MacBooków w 2019 roku (12,6 milionów).

2,5 miliona MacBooków z Apple Silicon

I to do początku 2021. Takie liczby podaje serwis Nikkei, powołując się na osoby związane z dostawcami Apple. Jak już wspomniałem we wstępie, jest to bardzo pokaźna liczba, porównując do całkowitej rocznej sprzedaży przenośnych komputerów Apple.

Tak duże zamówienia świadczą o tym, że Apple bardzo pragnie dynamicznego rozstania z Intelem, które jednak wg zapowiedzi, które padły podczas WWDC, ma trwać dwa lata. Dodatkowo Apple jest przekonane, że ma odpowiednie argumenty, aby zachęcić użytkowników do jednak obarczonego ryzykiem, wyboru MacBooków z Apple Silicon, zamiast sprawdzonych konstrukcji z Intelem.

Czym Apple chce przekonać użytkowników do AS?

Czy kartą przetargową będzie cena? Koszt produkcji procesorów opracowanych przez Apple w TSMC jest znacznie niższy niż zakup gotowych procesorów od Intela. Niektóre źródła podają, że MacBooki z Apple Silicon mogą być nawet średnio o 20% tańsze. Jednak należy pamiętać, że Apple lubi zarobić. Może kartą przetargową będzie wydajność? A może wyjątkowe możliwości niedostępne dla Intela?

Już teraz wiadomo, że można się spodziewać nawet w trybie emulacji „prześcignięcia” MacBooków z Intelem i7 i to przez pierwsze wersje Apple Silicon. Dodatkowo pewnym argumentem może być uruchamianie większości aplikacji i gier dostępnych dla iPhone’ów i iPadów bez kombinacji. W Apple Silicon lepiej też rozwiązano system bezpieczeństwa. Np. jeżeli chcemy eksperymentować z jakimś dodatkowym systemem operacyjnym, to nie musimy jak w przypadku Intela obniżać bezpieczeństwa całego komputera, a jedynie partycji z tym „eksperymentem”. Nie można wykluczyć, że pojawią się inne funkcje np. Face ID, czy sterowanie za pomocą gestów.

Na drugiej szali należy położyć brak możliwości wirtualizacji systemów Intelowych. To dla wielu osób będzie przynajmniej do czasu pojawienia się emulatorów jak dawny RealPC, przeszkodą nie do przeskoczenia. Inne osoby mogą korzystać z aplikacji i rozwiązań, które nie zechcą pracować poprawnie w trybie emulacji, a ich autorzy mogą nie śpieszyć się z dostosowaniem ich do Apple Silicon. Tego sam się obawiam dość mocno, bo używam dziwnych środowisk programistycznych i kompilatorów dla mikrokontrolerów, a w ich skład wchodzi wiele komponentów z różnych źródeł.

Mam nadzieję, że Apple wie, co robi.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.