Kategorie Aktualności

iPhone 12 i 12 Pro rozebrane, wiele elementów mają wspólnych

Doczekaliśmy się oficjalnej „rozbiórki” najnowszych iPhone’ów 12 i 12 Pro, które są od piątku dostępne na rynku. Jak zwykle dowiadujemy się dzięki serwisowi iFixit wielu ciekawych rzeczy, które wcześniej znajdowały się w sferze domysłów lub były tajemnicą.

Znajdź różnicę pomiędzy 12 a 12 Pro

Po wymontowaniu ekranu, co serwisowi iFixit udało się bez używania ciepła, które wg Apple jest konieczne do odklejenia wyświetlacza, oba modele są niemal identyczne. Ich ekrany, choć różnią się jasnością również od wewnątrz, wyglądają tak samo. To skłoniło iFixit do eksperymentu z zamianą wyświetlaczy. Był on udany, iPhone 12 może pracować z ekranem do iPhone 12 Pro i cieszyć wyższą jasnością.

Różnice oczywiście zaczęły się przy module aparatu. Jednak tu też pewnym zaskoczeniem był plastikowy wypełniacz umieszczony w miejscu LiDAR-a.

Potwierdziło się, że bateria w obu modelach jest identyczna i można ją swobodnie zamieniać. Również Taptic Engine jest identyczny.

Na płycie głównej, która znacznie się powiększyła z powodu modemu, anten i wzmacniaczy koniecznych dla pracy w standardzie 5G, nie ma większych niespodzianek. Jest A14 z pamięcią RAM, jest 64 lub 128 GB pamięci Flash, układy Qualcomm SDR865 oraz SDX55M. Oczywiście U1 od Apple też jest. Znaleziono również anteny na pasmo milimetrowe, które w modelach poza USA nie będzie stosowane. Prawdopodobnie nie należy się więc ich spodziewać wewnątrz naszych iPhone’ów.

iFixit dał dość wysoką ocenę „naprawialności” iPhone’ów 12 i 12 Pro, podkreślając, że ekran, bateria i kluczowe elementy są wymienialne bez większego trudu. Inne części też daje się wymienić. Jako problem wykazano większą dbałość o szczelność, co skutkowało częstszym używaniem kleju. Jednak dzięki tym zabiegom, iPhone’y 12 są bardziej wodoodporne, co zmniejszy ilość napraw związanych z zalaniem. Nadal źle oceniono szklany tył obudowy z przymocowanym do niego systemem ładowania indukcyjnego, tym razem wzbogacony o pierścień z magnesów. Ocena iFixit to: 6/10.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.