^
Microsoft Office mobile iOS

Microsoft zmądrzał, będą wieczyste licencje na Office

Jaromir Kopp

24 września 2020

Abonament za aplikacje jest moim zdaniem, jedną z większych współczesnych plag. Oczywiście nie chodzi mi o usługi, których „końcówką” jest aplikacja, a o opłaty za „zwykłe” programy działające lokalnie. Plagą jest też wymuszanie abonamentu przez dodawanie zbędnych dla wielu z nas usług, do bardziej potrzebnych aplikacji. Na szczęście są firmy, które zaczynają to rozumieć.

Wieczysta licencja na Office już w przyszłym roku

Jak informuje na swoim blogu Microsoft w drugiej połowie 2021 r. Office pojawi się również w nowej, wieczystej wersji dla systemów Windows i Mac.

Dodatkowe informacje na temat oficjalnych nazw, cen i dostępności wszystkich tych produktów zostaną podane później.

Obecnie użytkownicy macOS zostali odcięci od wersji „wieczystych”, bo poprzednia, która jeszcze nie wymagała licencji Office 365, wersja Office jest jeszcze 32-bitowa. To uniemożliwia jej pracę na najnowszych systemach macOS.

Z punktu widzenia użytkownika to bardzo dobry ruch. Nie każdy z nas potrzebuje kolejnej usługi chmurowej, a niestety jest zmuszony do używania dokumentów „w jedynym słusznym formacie”.

Jeszcze, gdyby po rozum do głowy poszło Adobe. Być może doczekamy i takich czasów, bo konkurencja nie śpi i naciska na Adobe z wielu stron, a zwłaszcza od strony „iPadowej”.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Onlyaffinity

  Imo Adobe się nie ugnie bo zarabia głównie na korporacjach, które stać na abonament

  Odpowiedz
 2. LibreOffice

  Na szczęście jest LibreOffice, które jest bardzo dobre do pracy z docx’ami. No i jest darmowe, i dostępne na różnych platformach.

  Odpowiedz
 3. Greg

  Microsoft Office Home & Student 2019 jest chyba w wersji 64 bitowej i ma licencję bezterminową.

  Odpowiedz
 4. Dawid

  To może być ciekawe, jakie ceny ustalą i jaki to będzie pakiet. Coś mi się wydaje, że będzie np. wersja wieczysta basic/home i do tego możliwość poszerzenia do 365 za np. 50% regularnej ceny subskrypcji

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *