Kategorie Aktualności

NVIDIA przejmuje ARM od Softbank. Celem dominacja w AI

Mówiło się o tym, że Samsung ma chrapkę na ARM oraz że Apple wcale nie jest zainteresowane. Teraz już wiemy, że firma, która opracowała architekturą ARM przy wsparciu m.in. Apple, trafi z Softbank do Nvidii.

Oficjalny komunikat Nvidii o przejęciu ARM

NVIDIA liczy na to, że po przejęciu ARM będzie mogła kontynuować rozwój, aby objąć dominację w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz rozwiązań serwerowych. Interesujące podejście.

Oto fragmenty oficjalnego komunikatu Nvidii:

Przodująca rola firmy NVIDIA w dziedzinie sztucznej inteligencji w połączeniu z rozległym ekosystemem obliczeniowym firmy ARM, aby stymulować innowacje dla wszystkich klientów.

NVIDIA rozszerzy obecność działu badań i rozwoju firmy ARM w Cambridge w Wielkiej Brytanii poprzez utworzenie światowej klasy centrum badań i edukacji w zakresie AI oraz budowę superkomputera AI zasilanego przez układy ARM/NVIDIA w celu prowadzenia przełomowych badań.

NVIDIA będzie kontynuować model otwartych licencji firmy ARM i neutralność wobec klientów oraz rozszerzyć portfolio licencji IP firmy ARM o technologię NVIDIA.

Transakcja opiewająca na 40 miliardów dolarów będzie sfinansowana po części w gotówce oraz w akcjach Nvidii, których 10% ma przejąć Softbank.

Dla Apple najważniejszy jest przedostatni punkt. Apple obecnie licencjonuje jedynie architekturę ARM na bazie, której rozwija własne rdzenie i technologię procesorów. W uproszczeniu chodzi o to, że Apple zachowuje zgodność z listami rozkazów, układem rejestrów i ich działaniem. Inne firmy zazwyczaj kupują od ARM gotowe projekty rdzeni, które implementują w swoich układach.

Apple nie było zainteresowane ARM, bo licencjonowanie technologii nie pasuje do portfolio firmy, a dodatkowo mogłoby się narazić na oskarżenia o monopol.

Warto zaznaczyć, że technologia ARM jest używana powszechnie. Stosowana jest w modułach Bluetooth, routerach, telewizorach, Thermomixach… w ogromnej ilości urządzeń IoT, IT i domowych od licznika rowerowego, po superkomputery.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.