^
App Store developers logo ikona

Łatwiej będzie testować zakupy w aplikacji i subskrypcje

Jaromir Kopp

10 września 2020

Apple wprowadza ulepszenia w zakresie testowania funkcjonowania aplikacji za pomocą „piaskownic” (sandbox) dla programistów. Ułatwienia dotyczą zakupów wewnątrz aplikacji i testowania subskrypcji.

„Piaskownica”, czyli „nie testuj na produkcji”

To jak ważne jest testowanie aplikacji podczas ich rozwoju w wydzielonych środowiskach, nie podlega dyskusji. Choć przypadki jak z mBankiem, który „węszył w schowkach” oraz wysyłał dziwaczne powiadomienia „na produkcji”, pokazują, że nie zawsze deweloperzy i testerzy potrafią zapanować nad sytuacją. Apple znów stara się im to ułatwić.

Testowanie na ustawieniach „z produkcji”

Do niedawna, podczas testów „w piaskownicy”, deweloperzy musieli używać ustawień i opcji zakupów stworzonych dla testów. Po ostatnich zmianach, testy można prowadzić na „produktach” publicznych, czyli tych, które ma do wyboru użytkownik.

Teraz deweloperzy i testerzy mogą sprawdzić, jak zachowuje się aplikacja podczas przechodzenia na „wyższe” opcje zakupów, na „niższe” oraz co się dzieje, gdy użytkownik rezygnuje z subskrypcji.

Testy przeprowadza się za pomocą specjalnie ustawionych kont Apple ID do tego przeznaczonych. To też będzie łatwiejsze. W zespole deweloperskim, konta o uprawnieniach „deweloper” będą mogły zarządzać testowymi Apple ID, wcześniej musiał to robić „szef”.

Poprzednio wszystkie testy przeprowadzało się na „produktach”, które były specjalnie tworzone dla „piaskownicy”. Mogło się przyczyniać, do błędnych wniosków, jeżeli produkty oferowane do zakupów wewnątrz aplikacji, czy subskrypcji dla użytkowników były z jakichś powodów inne.

Więcej informacji: Enhancements to sandbox testing now available 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy