^
Przyszłe Maki wykonają zadania, nawet gdy będą wyłączone

Przyszłe Maki wykonają zadania, nawet gdy będą wyłączone

Jaromir Kopp

20 sierpnia 2020

Pozornie w tytule znajduje się logiczna sprzeczność, jednak takie są plany Apple, co widać po kolejnych patentach. Mac będzie mógł odbierać informacje przez sieć i wykonywać związane z nią zadania, choć został wcześniej wyłączony.

Znaczne rozszerzenie Power Nap

Siedem lat temu nie wyobrażaliśmy sobie, że komputer może realizować jakieś zadania, gdy jest uśpiony. Jednak wraz z OS X 10.8 Montain Lion Apple wprowadził funkcję Power Nap i okazało się, że jest to wykonalne. Teraz nikogo nie dziwi, że Mac może podczas uśpienia sprawdzać pocztę, synchronizować dane iCloud, czy wykonywać kopie TM.

Jednak w patencie zatytułowanym Control of a computer system in a power-down state, Apple opisuje funkcję pozwalającą na obsługę przez wyłączony komputer komunikatów nadchodzących z sieci. Oczywiście jak w przypadku Power Nap, funkcja będzie załączana i nadzorowana przez użytkownika.

Jeżeli wyłączony komputer obsługujący wspomnianą w patencie funkcję otrzyma z sieci jakiś komunikat, to sprawdzi, czy jest on możliwy do obsłużenia, dokonuje ewentualnego uwierzytelnienia, pobierze dane i wykona. Na koniec może też wysłać przetworzone informacje.

Jednym z przykładów podawanych w patencie jest wygenerowanie dźwięku po otrzymaniu odpowiedniego żądania. To podobna funkcja jak „pinganie” iPhone’a za pomocą Apple Watch. Oczywiście tak samo można uruchomić proces lokalizacji urządzenia, które uznaliśmy za zaginione. Możliwości może być znacznie więcej. Nawet niektóre funkcje serwera mogłyby pracować w tym trybie, pozwalając na dostęp do danych zapisanych w komputerze, który został wyłączony i zużywa znikome ilości energii.

Przyszłe Maki wykonają zadania, nawet gdy będą wyłączone 1

Zdecydowanie dla Apple silicon

Po opisach w patencie widać, że jest on przygotowany zdecydowanie dla komputerów z procesorami Apple. Wspomina się, że komputer może być wyposażony w różne CPU o innych wydajnościach i zapotrzebowaniu na energię. Takie procesory ze wbudowanymi rdzeniami o różnej wydajności dopiero w Macach się pojawią za sprawą Apple silicon, a są dobrze nam znane w iPhone’ach i iPadach od lat.

To całkiem interesujący pomysł. Czy przychodzą Wam do głowy jakieś ciekawe zadania do wykonania przez wyłączony komputer?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy