^
watchOS ikona

watchOS 7… pierwszy raz można oficjalnie testować publiczną betę

Jaromir Kopp

11 sierpnia 2020

Tego wcześniej nie było. Apple pierwszy raz udostępnia do publicznych testów betę watchOS. Do tej pory mogli ją testować wyłącznie deweloperzy. Nowości w watchOS 7 jest sporo, więc i pokusa jest znaczna.

watchOS 7 nowości i jak je zdobyć

Udostępnianie tarczy zegarka

Od watchOS 7, własne kompozycje tarcz z komplikacjami, będzie można udostępniać za pomocą linków w wiadomościach, na portalach społecznościowych, czy na stronach WWW. Twórcy aplikacji z komplikacjami, będą mogli promować je za pomocą już zdefiniowanych tarcz. To duże ułatwienie.

Śledzenie snu

Funkcja, którą wprowadził Apple w watchOS 7, określa, kiedy śpimy, a kiedy nie. Te dane będą wykorzystywane, do wyrobienia właściwych nawyków przed snem, wywołania odpowiedniej sceny ustawiającej oświetlenie domu lub sypialni w HomeKit, czy uruchomienia aplikacji do medytacji lub relaksu. Co więcej, jeżeli system zauważy, że w Apple Watch jest już za niski poziom energii w baterii, to zaproponuje jej podładowanie przed snem w czasie relaksu.

Myj ręce!

Kolejna wersja systemu dodaje jakże ważną funkcję w czasie, gdy świat zmaga się z pandemią. Apple Watch dopilnuje, abyśmy uczciwie, przynajmniej 20 sekund myli ręce. Dodatkowo przypomni nam o umyciu rąk, gdy wrócimy do domu.

Prywatność

Przy okazji nasłuchiwania szumu wody, warto wspomnieć o funkcjach prywatności. Apple Watch będzie informował nas zawsze, gdy jakaś funkcja systemowa lub aplikacja zaczyna rejestrować, lub analizować dźwięk z mikrofonu. Np. podczas odliczania czasu mycia rąk, widać pomarańczowy symbol mikrofonu.

Nowe treningi

W nowej wersji systemu Apple dodał: trening podstawowy, taniec, trening siły funkcjonalnej i trening regeneracyjny. Zegarek dobrze sobie radzi z liczeniem kalorii i aktywności podczas tańca Bollywood, kardio dance, hip-hop i tańców latynoskich.

Słuch

Apple dodał kolejne funkcje dbające o nasz słuch. Do znanego już pomiaru natężenia dźwięku w otoczeniu dojdzie pomiar i statystyczna analiza poziomu dźwięku, z jakim słuchamy muzyki i multimediów. Jeżeli tygodniowa dawka zbyt głośnych dźwięków i muzyki przewyższy bezpieczny poziom, Apple Watch poinformuje użytkownika o przekroczeniu zalecanej dawki i zaproponuje, aby ograniczył głośność w słuchawkach.

Skróty

W końcu do Apple Watch trafia aplikacja Skróty wraz z niemal całym zasobem jej skryptów (Skrótów). Większość znanych z iPhone i iPada poleceń będzie można używać na Apple Watch bezpośrednio w nim.

Nasza sprawność

Apple Watch i iPhone w aplikacji Zdrowie pokażą informacje dotyczące niskowysiłkowych treningów, szybkości wchodzenia i schodzenia po schodach, długości i asymetrii kroku, czy czasu stania na obu nogach. Te dane mogą ułatwić wcześniejszą diagnozę chorób układu szkieletowo-mięśniowego, czy wad postawy.

Brak 3D touch!

Nawet na obecnych zegarkach w watchOS 7 (beta 1-4) znika 3D Touch. To bardzo smutne.

Jak rozpocząć testy.

Najpierw ostrzeżenie. Po instalacji bety watchOS 7 nie ma powrotu. Co gorsza, wymaga ona iOS 14, więc i na iPhone nie będzie można cofnąć systemu. To musi być przemyślana decyzja.

watchOS 7 działa na Apple Watch: s3, s4, s5.

Moja 4 deweloperska beta watchOS 7 na Apple Watch s5 działa już bez widocznych problemów. Jeszcze nożna mieć wrażenie, że zużywa kilka procent więcej energii.

Jeżeli jednak się zdecydujcie i macie już iOS 14 beta na iPhone sparowanym z Apple Watch, to ze strony  beta.apple.com pobierzcie i zainstalujcie profil watchOS 7 beta (w aplikacji Watch).

Widać, że Apple w tym roku jest wyjątkowo pewny jakości swoich bet. Choć w zeszłym roku zwłaszcza w iCloud wyjątkowo namieszał i to już podczas publicznej fazy testów. Tym razem wszystko wydaje się przebiegać znacznie lepiej.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy