Kilka dni temu pojawiły się informacje o potężnym zbiorze poufnych inżynierskich danych dotyczących będących na rynku i planowanych procesorów. Dodatkowo w pakiecie znalazły się wewnętrzne narzędzia, ich kody źródłowe i instrukcje korzystania z SDK. Wszystko to oznaczone jako poufne, objęte NDA lub jako wewnętrzna tajemnica Intela. To kolejny olbrzymi cios dla tej firmy, a wiatr w żagle dla Apple silicon.
Dane, które w postaci skompresowanego i zabezpieczonego prostym hasłem pliku pojawiły się w sieci, zawierają wyjątkowo niebezpieczne treści.
Poza projektami samych procesorów są tam narzędzia i oprogramowanie w tym z kodem źródłowym, mające zapewnić bezpieczeństwo wykonywania kodu i kodu wewnętrznego na tych procesorach. Jak się domyślacie, takie informacje są wspaniałym prezentem, dla wszystkich, którzy szukają dziur i sposobów obejścia zabezpieczeń. I to dodatkowo nie systemów, a samych procesorów.
Wyciek kodu wewnętrznego dla Kabylake i innych procesorów może oznaczać kłopoty dla ich użytkowników, jeśli hakerzy znajdą sposób na manipulację nim i zainstalują go na docelowych komputerach. Jednak najbardziej szkodliwe są narzędzia i firmware dla platformy Tiger Lake, które mogą prowadzić do powstania złośliwego oprogramowania, zanim produkt pojawi się na rynku.
Konta TT związane z rozpowszechnianiem danych zostały zablokowane.
Dane pochodzące z wycieku mogą posłużyć do stworzenia narzędzi służących do ataków i złośliwego oprogramowania. Te jednak musi zostać w jakiejś formie zainstalowane na komputerach, co niestety stosując luki w systemach lub socjotechnikę, nie jest tak bardzo trudne. W Macach sytuację trochę poprawia T2, który przejmuje większość funkcji związanych z bezpieczeństwem uruchamiania systemu, jednak już podczas pracy systemu, wiele nie pomoże.
Na szczęście, Apple rozpoczął proces zmiany serca swoich komputerów, a Apple siliconu problem wycieku danych Intela nie dotyczy.
Źródło: ZDNet
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.