Kategorie Aktualności

20 GB tajnych danych wyciekło! Bardzo zły czas dla Intela

Kilka dni temu pojawiły się informacje o potężnym zbiorze poufnych inżynierskich danych dotyczących będących na rynku i planowanych procesorów. Dodatkowo w pakiecie znalazły się wewnętrzne narzędzia, ich kody źródłowe i instrukcje korzystania z SDK. Wszystko to oznaczone jako poufne, objęte NDA lub jako wewnętrzna tajemnica Intela. To kolejny olbrzymi cios dla tej firmy, a wiatr w żagle dla Apple silicon.

20 GB bardzo niebezpiecznych danych

Dane, które w postaci skompresowanego i zabezpieczonego prostym hasłem pliku pojawiły się w sieci, zawierają wyjątkowo niebezpieczne treści.

Poza projektami samych procesorów są tam narzędzia i oprogramowanie w tym z kodem źródłowym, mające zapewnić bezpieczeństwo wykonywania kodu i kodu wewnętrznego na tych procesorach. Jak się domyślacie, takie informacje są wspaniałym prezentem, dla wszystkich, którzy szukają dziur i sposobów obejścia zabezpieczeń. I to dodatkowo nie systemów, a samych procesorów.

Wyciek kodu wewnętrznego dla Kabylake i innych procesorów może oznaczać kłopoty dla ich użytkowników, jeśli hakerzy znajdą sposób na manipulację nim i zainstalują go na docelowych komputerach. Jednak najbardziej szkodliwe są narzędzia i firmware dla platformy Tiger Lake, które mogą prowadzić do powstania złośliwego oprogramowania, zanim produkt pojawi się na rynku.

Konta TT związane z rozpowszechnianiem danych zostały zablokowane.

Co to oznacza dla Mac Userów?

Dane pochodzące z wycieku mogą posłużyć do stworzenia narzędzi służących do ataków i złośliwego oprogramowania. Te jednak musi zostać w jakiejś formie zainstalowane na komputerach, co niestety stosując luki w systemach lub socjotechnikę, nie jest tak bardzo trudne. W Macach sytuację trochę poprawia T2, który przejmuje większość funkcji związanych z bezpieczeństwem uruchamiania systemu, jednak już podczas pracy systemu, wiele nie pomoże.

Na szczęście, Apple rozpoczął proces zmiany serca swoich komputerów, a Apple siliconu problem wycieku danych Intela nie dotyczy.

Źródło: ZDNet

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.