^
Macintosh.js

Chcesz poczuć się jak Mac Wyznawca 23 lata temu? Wypróbuj Mac OS 8!

Jaromir Kopp

30 lipca 2020

Poprzednik Mac OS 8, czyli System 7 rządził niepodzielnie przez 6 lat. Dawniej tak rzadko wypuszczano „duże” aktualizacje systemów. Dlatego w 1997 Mac OS 8 zrobił wrażenie, choć czuło się, że Apple koniecznie i to szybko musi poszukać następcy. Tym następcą stały się znane do dziś systemy „X”.  

Jeżeli chcesz poczuć się jak Mac Wyznawca w 1997 roku, to jest ku temu okazja!

Macintosh.js Mac OS 8 jako aplikacja w Twoim Mac!

Felix Rieseberg deweloper Slack, przekształcił system Mac OS 8 w aplikację, którą można zainstalować na komputerze Mac lub PC. Po przerobieniu Windows 95 w aplikację w 2018 roku, Rieseberg zdecydował się zamienić cały system z Macintosha Quadry pochodzący z 1991 roku wraz z systemem Mac OS 8.1 (1998) w jedną aplikację Electron. Zawiera ona nawet kilka programów i gier, dzięki starej płycie demo MacWorld z 1997 roku. Aplikacja ta może być zainstalowana na systemach macOS, Windows i Linux.

PowerBook G3

Aplikacja macintosh.js jest napisana w całości w języku JavaScript i wykorzystuje wirtualną maszynę do emulacji Macintosha Quadra 900 z procesorem Motorola M68040. Riesebergowi udało się umieścić w aplikacji klasyczne gry, takie jak Duke Nukem 3D, Civilization II, Dungeons & Dragons, Mianowicie, Oregon Trail, Alley 19 Bowling i Damage Incorporated. Zainstalowano nawet kilka flagowych aplikacji w wersjach testowych, w tym Photoshop 3, Premiere 4, Illustrator 5.5, StuffIt Expander i Apple’s Web Page Construction Kit.

Photoshop i Premiere 4 były mi bardzo dobrze wtedy znane, a StuffIt był dla mnie codziennością.

Mac Wyznawca 1993

Wszystko wygląda i działa tak jak to pamiętam, choć mam wrażenie, że znacznie szybciej. Do emulatora można dodawać własne pliki, a jego instalacja jest wyjątkowo prosta. Wystarczy pobrać Macintosh.js, przenieść do folderu Aplikacje lub innego miejsca i uruchomić.

Macintosh.js 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. C-Mos

  Takie numery od dawna można zrobić na Amidze, albo jej emulatorze. Pod WinUAE ShapeShifter działa jak rakieta i właściwie jest 100% kompatybilności 🙂
  Chociaż pewnie jedna apka z wszystkim zainstalowanym jest łatwiejsza do ogarnięcia niż instalowanie 2 systemów operacyjnych jeden na drugim i cały proces konfiguracji.

  • Jaromir Kopp

   Takie numery to się robiło na Amidze w 1992
   Tylko to przenoszenie danych i programów przez dyskietki PC 720 KB (Amiga natywnie miała 880, a Mac 800) było kłopotliwe. Na szczęście HD w Amidze i StuffIt pod Mac pomagał

   • mm

    Czyli Amiga to taki pierwszy hackintosh 🙂
    Dało się na tym pracować, czy to tylko ciekawostka?

 2. Ola

  To chyba nie zostało napisane w JS, tylko został wygenerowany kod JS z kodu emulatora napisanego w C.