^
Komisja Sądownicza US House Logo

Chcesz zobaczyć, jak Tim Cook tłumaczy się przed kongresem USA?

Jaromir Kopp

29 lipca 2020

Dyrektor generalny Apple, Tim Cook, ma zeznawać przed Kongresem, który rozpatruje możliwość wykorzystania dominacji i naruszenie praw antymonopolowych. Kontrola obejmuje największe amerykańskie firmy technologiczne. Oprócz Apple będą tłumaczyć się szefowie też Amazona, Google’a i Facebooka, czyli Jeff Bezos, Sundar Pichai i Mark Zuckerberg.

App Store kością niezgody

Tim Cook będzie grillowany w sprawie opłat pobieranych od sprzedaży w App Store oraz ograniczeń w dostępie do API systemowych i „cenzury” w sklepie z aplikacjami.

Głównym celem przesłuchania jest ustalenie, czy Apple, Amazon, Google i Facebook wykorzystują swoją dominującą pozycję rynkową do tłumienia konkurencji. Co mogłoby być szkodliwe dla konsumentów. W szczególności Apple prawdopodobnie zostanie oskarżone przez Komisję Sądowniczą Izby o strategię „copy – acquire – kill”.

Przygotowując się do przesłuchania, Apple broniło App Store i swoich praktyk biznesowych cytując badania rynku, a SVP Phil Schiller powiedział we wczorajszym wywiadzie, że celem Apple jest traktowanie wszystkich aplikacji w App Store w ten sam sposób.

Już raz przekładane przesłuchanie powinno rozpocząć się dziś o 18.00 naszego czasu. Będzie je można obejrzeć m.in. na kanale Komisji Sądowniczej US House.

Mam nadzieję, że sztuczne regulacje na szczeblu rządowym, nie sprostają, że App Store stanie się równie niebezpiecznym źródłem aplikacji, jak niesławny Google Play. W tym ostatnim niemal codziennie są odkrywane niebezpieczne programy lub nawet zainfekowane klony innych aplikacji. W App Store takich przypadków przez ostatnie 12 lat było być może kilkanaście.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy