^
App Store ikona

Unia Europejska będzie chronić deweloperów przed Apple

Jaromir Kopp

15 lipca 2020

Nowe regulacje, które wchodzą w życie na terenie Unii, mają za zadanie między innymi chronić deweloperów sprzedających aplikacje za pomocą „usług pośrednictwa internetowego”, czyli App Store i Google Play.

„Ban” tylko po 30 dniach

Najważniejszy zapis nowych przepisów mówi o tym, że „pośrednik”, czyli np. Apple w przypadku zakończenia świadczenia usług musi uprzedzić „użytkownika biznesowego”, czyli dewelopera o tym na minimum 30 dni wcześniej, dając możliwość wyjaśnienia sytuacji. W przypadku zawieszenie usług lub ich ograniczenia, pośrednik również musi przedstawić uzasadnienie.

Termin 30-dniowy nie obowiązuje, jeżeli zaprzestanie świadczenia usług wynika np. z powodów prawnych lub przepisów stosowanych w danym kraju.

Dodatkowe przepisy wynikające z tego rozporządzenia regulują nie tylko działanie sklepów z aplikacjami, czy innymi cyfrowymi dobrami. Na terenie Unii pośrednik będzie miał obowiązek informowania o najważniejszych metodach doboru pozycji danej usługi, strony www lub aplikacji w wynikach wyszukiwania, lub na astronach promujących, czy w rankingach.

W przypadku gdy jakaś strona zostanie usunięta z wyników wyszukiwania lub jej ranking zostanie obniżony na wniosek firmy trzeciej, to „ofiara” może żądać wglądu do tego wniosku.

Pozostałe przepisy raczej wiele nowego nie wnoszą dla deweloperów współpracujących z Apple i App Store, jednak w przypadku innych firm „pośredniczących” też mogą mieć znaczenie. Dla nas najważniejszy jest okres ochronny, który gwarantuje Unia, konieczność sprecyzowania powodów zawieszenie lub zakończenia współpracy i jasne sposoby pozycjonowania w rankingach.

Pełną treść rozporządzenia w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych korzystających z usług pośrednictwa internetowego.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *