^
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podzielił zdanie Apple

Jaromir Kopp

15 lipca 2020

Wygląda na to, że Apple odzyska 15 miliardów dolarów, które musiało zdeponować na wypadek ewentualnej przegranej przed trybunałem. Chodzi o rzekomo nielegalne ulgi podatkowe, które rząd Irlandii przyznał firmie Apple wiele lat temu.

Metody opodatkowania nie naruszały prawa

Sąd Unii Europejskiej uchylił wyrok stwierdzający, że firma Apple powinna zapłacić rządowi irlandzkiemu prawie 15 mld USD podatku.

W dzisiejszym wyroku Sąd stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji, ponieważ Komisji nie udało się wykazać w sposób wymagany prawem istnienia korzyści w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE.

Zdaniem Sądu Komisja niesłusznie uznała, że ASI i AOE (Apple Sales International i Apple Operations Europe) uzyskały selektywną korzyść gospodarczą, a tym samym pomoc państwa.

Sąd uznał, że Komisja niesłusznie stwierdziła w swoim podstawowym rozumowaniu, że irlandzkie organy podatkowe przyznały ASI i AOE korzyść wynikającą z nieprzyznania ASI i AOE licencji na własności intelektualne należące do Apple Group, a w konsekwencji całego dochodu z działalności handlowej ASI i AOE, uzyskanego ze sprzedaży Apple Group poza Ameryką Północną i Południową na rzecz ich irlandzkich oddziałów. Zdaniem Sądu Komisja powinna była wykazać, że dochód ten odpowiadał wartości działalności faktycznie wykonywanej przez same irlandzkie oddziały.

Uzasadnienie wyroku jeszcze nie ukazało się w dokumentacji Trybunału dostępnej na stronach internetowych, ale na koncie Twittera, już można zapoznać się z tym wyrokiem.

Należy nadmienić, że rząd Irlandii, gdy Komisja Europejska kilka lat temu (2017) zajęła się sprawą, wcale nie chciał tych pieniędzy, uważając, że dzięki ulokowaniu kilku oddziałów Apple w Irlandii, zyskał więcej w sposób pośredni, niż bezpośrednio z podatków bez ulg.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. aaziem

    To właściwie przykra wiadomość, kibicowałem KE. Szkoda.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *