^
Sugestie zabezpieczeń

Twoje hasło wyciekło? iOS 14 i macOS 11 Cię ostrzegą!

Jaromir Kopp

6 lipca 2020

Wiele jest nowości podnoszących nasze bezpieczeństwo w nadchodzących systemach. O kilku z nich już wspominałem, ale dziś napiszę o niespodziance, która mnie czekała, gdy pierwszy raz po instalacji bety iOS 14 zajrzałem do Haseł w ustawieniach iOS.

Twoje hasło wyciekło, zmień je natychmiast!

Komunikat o podobnej treści, ale częściowo po angielsku zaskoczył mnie mocno. Co gorsza, dotyczył on m.in. witryny Apple ID i kilku innych ważnych.

Hasło wyciekło

Nadchodzące systemy nie tylko wykrywają powtarzające się hasła, ale również hasła, które pojawiają się w upublicznionych danych pochodzących z różnego rodzaju wycieków, czy włamań do systemów.

Na szczęście w moim przypadku okazało się, że ostrzeżenie dotyczy dawno nieużywanego hasła, którego zapomniałem usunąć z pęku kluczy, choć zostało już dawno zastąpione nowym i to kilka razy. Jednak w jednym przypadku skorzystałem z podpowiadanego przez system linku do zmiany hasła na stornie, którego ono dotyczyło. To też praktyczna nowość.

Nowe systemy dodatkowo ostrzegają o „popularnych” hasłach i innych łatwych do odgadnięcia, bo mających elementy np. z naszych imion, czy daty urodzenia.

Te dodatki bardzo mi się spodobały. Pozwalają znacznie łatwiej zapanować nad własnym cyberbezpieczeństwem. Pamiętajcie o tym, gdy już zainstalujecie jesienią wersję finalną lub wcześniej betę iOS 14.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Paweł Nyczaj

    Bardzo czekam na publiczną betę nowych systemów, bo będzie można być ostrzeżonym o wycieku bez jakichkolwiek dodatkowych aplikacji np. 1Password, która ponoć oferuje powiadomienia o wyciekach haseł

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *