^
Thunderbolt 3 Dock Core od Belkin

Thunderbolt 3 Dock Core od Belkin’a z dwukierunkowym zasilaniem

Jaromir Kopp

3 lipca 2020

Niebawem do jeszcze nieoszałamiająco licznej, ale stale rozrastającej się oferty docków i hubów Thunderbolt, dołączy kolejny. Według Belkina będzie to pierwszy certyfikowany dock Thunderbolt z dwukierunkowym zasilaniem.

Thunderbolt, nie mylić z USB-C

Przypomnę, że Thunderbolt jest sposobem na wyprowadzenie magistrali PCIe na zewnątrz komputera. To nie jest jakieś tam USB, które zapewnia jedynie transmisję danych. To „główna arteria” komputera może z trochę mniejszą prędkością niż w środku, ale dostępna na zewnątrz. Pozwala, to używać „na kabelku” urządzeń, które działają i są widoczne w systemie, tak jakby były kartami PCIe. W przypadku USB najpierw sterownik musi „oszukać” system, że coś podłączone na kabelku jest kartą Ethernet, a potem jeszcze użyć adaptera, który dane z USB zamienia na strawne dla sieci Ethernet. W przypadku Thunderbolt system widzi i obsługuje normalny sterownik Ethernet PCI, a nie jakąś protezę. Ma to spory wpływ na sprawność i bezawaryjność pracy, jednak jak widać również i na cenę.

Wracając do Belkina. Ich nowy dock wyposażony został w DisplayPort™ 1.4 oraz HDMI 2.0. Pozwala to na jednoczesne połączenie dwóch monitorów 4k. Można też obsłużyć jeden monitor 5k, a nawet 8k. Oczywiście znajdziemy też gniazdo Gigabit Ethernet oraz wejście USB-C Power Delivery (zasilanie). Na kolejnej ściance zainstalowano uniwersalne gniazdo mini-Jack z wejściem i wyjściem audio oraz dwa porty USB-A w tym jeden 3.2 Gen 2(10 Gb/s), a drugi 2.0.

Jeżeli podepniemy wbudowanym kabelkiem Dock do komputera, to będzie on zasilał podłączone peryferia, czerpiąc energię z komputera. Jednak gdy do gniazda USB-C PD docka podepniemy zasilacza (minimum 60 W), to przepływ energii zmieni kierunek i dock zasili i peryferia i komputer.

Zapowiadana cena urządzenia prezentowanego na stornie producenta to 170$.

Więcej: Thunderbolt 3 Dock Core 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (9)
L

9 komentarzy

 1. rybaklu

  Pytanie tylko czy to zadziała w przyszłości z macami z ARM.

  • Jaromir Kopp

   To dobre pytanie, ale wiele wskazuje, że tak Thunderbolt stanie się częścią standardu USB-4. Dodatkowo deweloperzy, którzy mają już „Kity”, ukradkiem informują, że jest tam Thunderbolt, ale jakby lekko schowany.

   • Daro

    Wyczytałem niedawno taką wzmiankę o USB4
    „….Niemniej jednak, w odróżnieniu od Thunderbolt 3, standard USB4 nie wymusza żadnych dodatkowych protokołów. Przez to nominalnie złącze wciąż będzie służyć tylko do transferu danych, a nie na przykład obsługi zewnętrznych wyświetlaczy, co oryginalny TB 3 potrafi…”

    • mm

     Chodzi chyba o to, że USB4 może, ale nie musi obsługiwać Thunderbolt3. Czyli kupując komputer z USB4 trzeba będzie zwracać uwagę na dopisek TB3 w specyfikacji.

   • mm

    Ciekawe. W jaki sposób TB3 jest „lekko schowany”? Czy możesz podesłać link do takie „ukradkowej” informacji?

    • Jaromir Kopp

     Nie mogę… to na forum jakimś zamkniętym się pojawiło. Chodzi o to, że działa z monitorem Thunderbolt (monitor wymaga Thunderbolt), ale specjalnie nie widać w info, że jest Thunderbolt.

     • mm

      Ok. Mam nadzieję, że ktoś niebawem przeanalizuje wnętrze. A12Z raczej jeszcze nie ma wbudowanej obsługi Thunderbolt. Dodatkowy kontroler wymagałby obsługi PCIe przez A12Z – nie wiem czy to potrafi, bo w iPadzie nie jest to potrzebne. Jest jeszcze możliwość, że ktoś się walnął i pomylił Thunderbolt z USB-C, co się zdarza, a przecież są monitory USB-C.
      Nie ma opcji – Thunderbolt (albo USB4 z obsługą Thunderbolt) musi być, ale bardzo ciekawe jak do tego podejdą.

    • Jaromir Kopp

     PCIe nie jest dla ARM problemem. Kwestią otwartą pozostaje, co Apple mógłby do tego podłączyć? Dopiero gdy zaczną budować an Apple Silicon Mac Pro, to będzie taka konieczność. Nie sądzę jednak aby Apple odważył się jakiegokolwiek „pro” MacBooka wypuścić bez Thunderbolt, a od takich raczej zaczną jesienią.

     • mm

      Oczywiście, że PCIe to nie problem. Wiadomo, że w komputerach wypuszczonych na rynek Ax będą miały obsługę PCIe. Chodziło mi o ten szczególny przypadek A12Z w Mac-u deweloperskim. Tak z ciekawości – jakim cudem obsługiwałby Thunderbolt3? Może jest tak, że jednak w A12Z jest wbudowany Thunderbolt, ale nie jest udostępniony w iPadzie. Taka dodatkowa różnica względem A12X, wprowadzona z myślą o sprzęcie dla deweloperów. Tylko dlaczego o tym nie wspominają? Dziwne to.