Kategorie Aktualności

Nowy iMac „wyciekł” w GeekBench, a z nim nowe procesory od… Intela

W czasie gdy wszyscy się zastanawiają, jak będzie przebiegać przejście na Apple Silicon, co stracimy, co zyskamy, czy warto kupować teraz komputery Apple, czy lepiej czekać, pojawia się informacja o nowym iMacu.

Nieznany iMac, nieznane CPU i GPU

Wyciek” nie byłby niczym specjalnie dziwnym, gdyby wraz z nim nie ujrzały światła dziennego informacje o procesorze, którego oficjalnie jeszcze nie ma oraz o nieznanej karcie graficznej.

Wydaje się, że komputer, który objawił się w testach, jest następcą dość długo wyczekiwanego iMac’a 27″. Oczywiście informacjom pochodzącym z jednego jak na razie i to nie całkiem kompletnego testu, nie można do końca ufać. Dodatkowo GeekBench przy urządzeniach, które są nowe, często podaje nieadekwatne dane. Jednak w tym przypadku wiele elementów, poza (mam nadzieję) pamięcią, układa się w całość.

Jeśli chodzi o specyfikację procesora Intel i9, jest on 10-rdzeniowy, 20-wątkowy oraz jest wyposażony w 20 MB pamięci podręcznej L3. Zgodnie z informacjami w teście, pracuje on z zegarem bazowym 3,6 GHz w porywach do 4,7 GHz. W porównaniu z Core i9-10900, 10910 może pochwalić się zegarem „szczytowym” wyższym o 28,6% wg Tom’s Hardware.

Domniemany niepublikowany komputer Apple zawiera także niedostępną jeszcze kartę graficzną AMD Radeon Pro 5300 o maksymalnej szybkości 1650 MHz. Ten GPU może być desktopową wersją AMD Radeon Pro 5300M, która zadebiutowała w ubiegłym roku i jest przez Apple stosowana w MacBookach Pro 16″.

Na podstawie specyfikacji i innych dostępnych informacji, wydaje się, że Intel Core i9-10910 jest układem wykonanym na zamówienie Apple i to prawdopodobnie na wyłączność. Wygląda na to, że rozstanie z Intelem będzie przebiegać w sposób pokojowy, a rozwodnicy nadal będą się wspierać np. w rozwoju technologii Thunderbolt vel USB-4.

Chociaż nie jest jasne, kiedy nowy iMac może pojawić się na rynku, wcześniejsze pogłoski sugerowały, że będzie przypominał wykończeniem iPada Pro, co pozwoli na zmniejszenie jego rozmiarów przy zachowaniu odpowiednio dużego ekranu. Na pokładzie pojawi się układ T2, którego jak na razie brakuje w „cywilnej” serii iMaców.

Wygląda na to, że słowa Cooka, które pasły podczas WWDC „mamy dla Was przygotowane jeszcze wiele ekscytujących komputerów z Intelem” nie są czcze.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.