Pierwsze zestawy deweloperskie z testową wersją komputera na bazie Apple Silicon, docierają do programistów, którzy za ich wypożyczenie i dostęp do wsparcia w przystosowywaniu swoich aplikacji dla nowej architektury zapłacili 500$. Pojawiły się też pierwsze testy oprogramowania „intelowego” na nich uruchamianego, choć Apple oczywiście w umowie wypożyczenia zabronił wykonywania, a zwłaszcza publikacji takich testów.
To oczywiste, że emulacja innej architektury musi przynosić straty. Zależnie od różnic między procesorami i technologii emulacji te strat mogą być różne. To całkiem normalne zjawisko i mające większe znaczenie tylko w okresie przejściowym, zanim większość aplikacji nie zostanie dostosowana do nowych procesorów.
Jednak pierwsze „zakazane” testy mogą napawać optymizmem i to z wielu względów.
W zestawach deweloperskich zastosowano „zwykły” procesor A12Z z ostatnich iPadów Pro. Ma on cztery rdzenie wydajne i cztery ekonomiczne. Spekuluje się, że docelowe procesory do pierwszych Maców z Apple Silicon będą wyposażone aż w 8 rdzeni wydajnych i 4 ekonomiczne. Dodatkowo powstaną na bazie serii A14, czyli będą o dwie generacje lepsze od tych w zestawach deweloperskich.
Technologia emulacji Rosetta 2 jest jeszcze w fazie beta. Pamiętam, gdy sama zmiana OS X z 10.4.7 na 10.4.8 podczas poprzedniej przesiadki z PowerPC na Intela przyniosła aż ~30% zwiększenie wydajności emulacji. Teraz też można liczyć na poprawę z kolejnymi wersjami.
Już teraz emulacja na bazie „tabletowego” A12Z, pokazuje, że Apple Silicon podczas emulacji zbliża się do niektórych Maców z Intelem pracujących natywnie. Warto dodać, że GeekBench podaje prędkość taktowania emulowanego procesora jako 2,4 GHz. A12Z w iPadzie jest taktowany 2,5 GHz. Dane podawane przez Rosettę nie muszą odpowiadać prawdziwemu taktowaniu, ale jeżeli tak, to Apple kolejny raz nie zdecydował się na wyduszenie wszystkiego z A12.
DTK (Developer Transition Kits) średnio emuluje Intela z wydajnością mierzoną za pomocą GeekBench 5 dla operacji na jednym rdzeniu: ~830, a na wielu ~2900.
Dla porównania MacBook Air i3 2020 osiąga na jednym rdzeniu oczywiście bez emulacji ~1000, a na wielu (dwóch): ~2100. Mac mini i3 (4 rdzenie) odpowiednio: ~1000 i ~3300.
Jak widać już teraz DTK niewiele lub wcale nie ustępuje podstawowym wersjom Maców będących w ofercie.
Jeszcze ciekawiej, wręcz szokująco wypada zestawienie z produktami konkurencji. Microsoft Corporation Surface Pro X z 8-rdzeniowym stworkiem na bazie ARM taktowanym zegarem 3,0 GHz osiąga ciut gorsze lub ledwie podobne benchmarki: ~780 i ~2920.
Przyjmijmy, że nowe Apple Silicony dla Mac będą dwa razy szybsze od A12Z, co nie jest założeniem na wyrost, zważywszy na dwa razy większą ilość wydajnych rdzeni i przynajmniej 30-50% zwiększenie wydajności samego rdzenia podczas przeskoku o dwie generacje z A12 na A14.
Takie przymiarki pozwala mieć nadzieję, a w zasadzie pewność, że seryjne Maki z Apple Silicon nawet w emulacji będą śmiało rywalizowały z MacBook Pro 16″ 2019. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że pierwsze Maki z Apple Silicon (ARM), podobnie jak 14 lat temu pojawią się w segmencie „mobilnym pro” i „desktop”.
A co gdy zrzuci się okowa emulacji? Po pierwsze do pracy wtedy będą używane również rdzenie ekonomiczne. Przy emulacji też nie są bezczynne, bo przejmują cześć procesów systemowych i natywnych z innych aplikacji. Jednak sam emulator jak widać przy porównaniu z wynikami iPada Pro 2020, traci około 30-40% wydajności. Do tego wszystkie operacje wykonywane za pomocą systemowych API, które mogą być skierowane na jednostki spotykane tylko w Apple Silicon (Neural Engine, akcelerator AI), przyśpieszą wielokrotnie.
Możemy być pewni, że aplikacje natywne na nowych Macach będą działały nawet dwa razy szybciej niż na odpowiadających im cenowo Macach z Intelem na pokładzie, a te emulowanie, nie wolniej.
Osobną kwestią jest jednak zgodność emulacji. Podczas poprzednich przesiadek, bardzo niewielki procent programów nie pozwalał na pracę z Rosettą lub emulatorem Motoroli. Jednak jeżeli akurat trafi to w naszą najważniejszą aplikację, to możemy mieć poważny problem. Oby takich sytuacji było jak najmniej.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.