^
Netflix 4k HDE w macOS 11 Big Sur

Lepszy Netflix w macOS 11 Big Sur, dzięki Safari

Jaromir Kopp

30 czerwca 2020

Nowsze modele Maców już od 2018 roku potrafią obsługiwać kodeki H.265/HEVC. Jednak z nieznanych powodów wsparcie dla tego formatu w Safari jeszcze się nie pojawiło. Na szczęście pojawi się już niebawem. Pozwoli to w końcu oglądać wideo 4k w serwisie Netflix.

Treści 4k HDR i Dolby Vision w Netflix dzięki macOS 11 Big Sur

Ishan Agarwal cytowany przez 9 to 5 Mac, zamieścił szczegółowe informacje techniczne dotyczące strumienia, który serwuje Netflix podczas oglądania wideo na MacBooku Pro z zainstalowaną deweloperską betą macOS 11.

https://twitter.com/ishanagarwal24/status/1277189882771734528?s=20

Dzięki macOS 11 Big Sur, użytkownicy komputerów Mac (modele od 2018 roku) będą mogli oglądać filmy i programy telewizyjne na Netflixie w rozdzielczości 4K również z Dolby Vision i HDR10, które to formaty zapewniają większą dynamikę kontrastu i barw.

Apple udostępnia również kodek VP9 dla aplikacji działających na iOS/iPadOS 14 i tvOS 14. Pozwoli on oglądać filmy 4K HDR z serwisu YouTube, które są kodowane w tym niewydajnym (przy H.265) formacie. Również Safari 14 ma dostać wsparcie dla VP9.

Przy okazji warto wspomnieć, że w nowych systemach, Apple dopuszcza przesyłanie za pomocą AirPlay 2 wideo w rozdzielczości 4k. Dobrze to się komponuje ze wspomnianymi dodatkami do nadchodzących wersji Safari.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. Czasami

  Zacnie ! Czyli drugi raz zrobili porządny soft unblock hardware 😉 . Wcześniej było to np Dolby atmos , vision itp. A teraz mając kilkuletnią tę samą puszkę ATV4K włączyli mi AirPlay2, vp9 dla tresci 4K. Szkoda, ze do MBP 15 z 2017r sie nie przyznają- z bólem używam chrome do tresci 4k :(.

 2. maćko

  Jaka jest zależność sprzętu od obsługi kodeków H.265/HEVC ? W sensie interesuje mnie to co w sprzęcie obsługuje te kodeki? iMac 4K 2017 tego nie obsłuży?

  • Jaromir Kopp

   Z tego co piszą, to niestety nie.

   • maćko

    A co w sprzęcie jest odpowiedzialne za obsługę kodeków H.265/HEVC?

    • Jaromir Kopp

     Niestety nie zgłębiałem tego tematu.

 3. Paweł

  Interesujące jest to, ze mnie na Big Sur Netflix wyrzuca ciagle błąd S7706