^
iOS 14 ikona

Jednak iOS 14! Kilka sporych zmian i mnóstwo świetnych drobiazgów!

Jaromir Kopp

23 czerwca 2020

Jednak Apple nie zdecydowało się na zmianę nazwy systemu, może i dobrze, bo to zbędne zamieszanie. Jednak sam wygląd zwłaszcza ekranu głównego zmienił się, choć nie aż tak jak podczas przejścia z iOS 6 na 7.

Widżety (widgety)

To najbardziej widoczna zmiana. Widgety można dodawać do ekranu głównego i to w dwóch rozmiarach. Dodatkowo można wybrać „Inteligentny widget”, którego zawartość może się zmieniać automatycznie lub ręcznie.

Biblioteka aplikacji

Na ostatnim ekranie znajdziecie uporządkowany zbiór aplikacji w zestawach. Na górze sugerowane przez system, ostatnio dodane, a niżej z podziałem na kategorie. W grupach pojawiają się trzy propozycje i czwarta ikonka, pod którą czai się cała reszta z danej kategorii. Dodatkowo działa wyszukiwanie po nazwach i kategoriach oraz lista alfabetyczna.

Nowy wygląd ekranów w iOS 14

Aplikacja Dom

W niej również sporo zmian, jak i w samym HomeKit, bo Dom to tylko skromna część systemu. Łatwiejszy dostęp do pokojów, większy porządek na ekranach, zmiany w kamerach i wiele innych rzeczy zasługujących na osoby artykuł.

Połączenia przychodzące jako banery

Pewnie się mocno denerwowaliście, gdy nadchodzące połączenie zakrywało cały ekran i przerywało pracę. Więcej już takich problemów nie będzie, teraz połączenia pojawiają się jako banery, na górze ekranu i można je po prostu ignorować.

Jeszcze więcej prywatności

Safari również mobilne może składać raport o ilości i nazwach zablokowanych stron śledzących (trackerów).

To nie wszystko, teraz aplikacje, które szperają coś w sieci lokalnej, będą musiały uzyskać na to naszą zgodę. To bardzo ważne, bo w sieci lokalnej ma się zawsze łatwiejszy dostęp np. do kamer lub dysków sieciowych, czy urządzeń IoT, a np. Facebook na postawie listy urządzeń mógł profilować użytkownika. Teraz mu tego zabroniłem.

Również dostęp do zdjęć się zmienił. Teraz można aplikacją pozwolić tylko na zobaczenie kilku wskazanych przez nas fotografii lub filmów.

Prywatność w Safari i połączenia jako banery

Aktywność zamienia się w Sprawność

To nie tylko zmiana nazwy, ale cała aplikacja zmienia swój wygląd, pozwalając an szybkie ogarnięcie wzrokiem informacji o naszej… no właśnie… sprawności.

Wiadomości

Tu też jest sporo zmian. Doszły wzmianki w rozmowach indywidualnych i grupowych, które powodują dodatkowe powiadomienie. W rozmowach grupowych, ale nie tylko można odpowiadać na konkretne wiadomości, np. nie ostatnią i to jest odpowiednio oznaczone.

iPhone jako kluczki do BMW

Lubisz pożyczać innym swoje BMW? To funkcja CarKey Ci się podoba.

Tłumacz…

Na razie bez języka polskiego, więc szkoda o tym więcej pisać.

A to tylko „wierzchołek góry lodowej” ze zmianami w iOS.

Co do stabilności, to pierwsza beta iOS 14 działa zdecydowanie lepiej niż bety poprzednich systemów. Jednak są też kwiatki np. problemy z aktywacją transmisji danych w sieci komórkowej.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *