^
iPhone OS iPhoneOS 2008

Powrót do przeszłości? Wraca iPhone OS?

Jaromir Kopp

19 czerwca 2020

Jeden tweet Jona Prossera spowodował, że wróciły wspomnienia sprzed prawie 11 lat. Wtedy, to zacząłem myśleć nad swoją pierwszą aplikacją na iOS… ups… iPhone OS, aby rok później założyć własne płatne konto deweloperskie.

Jon Prosser napisał „iPhone OS”

Dwa słowa i internet oszalał! OK no może nie cały, ale applowska jego część tak. Wszystko wskazuje na to, że po wydzieleniu nazwy iPadOS i dość zauważalnym zróżnicowaniu dróg rozwoju systemów na iPhone’y i iPady, ten pierwszy doczeka się również zmiany w nazwie.

Przypomnę, że nazwa iPhone OS ujrzała światło dzienne podczas konferencji w 2008 roku. To wtedy, rok po premierze iPhone’a pojawiło się SDK dostępne dla deweloperów oraz zapowiedziano App Store – unikat na skalę światową. Wcześniej na iPhone’y można było tworzyć jedynie aplikacje webowe. System był całkowicie zamknięty.

Nazwa iPhone OS utrzymała się do wersji iPhone OS 3.0. Potem pojawiły się iPady i Apple zmienił w 2010 roku nazwę systemu mobilnego na iOS, licencjonując ją od CISCO.

Po wydzieleniu iPadOS taki powrót do korzeni wydaje się bardzo na miejscu. Jednocześnie może utwierdzać w przekonaniu, że każdy z systemów Apple, choć mają bardzo wiele wspólnych, a wręcz identycznych elementów, będzie rozwijać się własną drogą, zwłaszcza jeżeli chodzi o interfejs użytkownika. Jeżeli doniesienia się potwierdzą, to stawiam na zniknięcie odstępu ze starej nazwy, czyli powstanie iPhoneOS.

Popuszczając wodze wyobraźni, można pomyśleć, że takie porządki Apple wprowadza z myślą o kolejnym systemie w rodzinie. Stawiam na podOS.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. HejteR

    No właśnie…nie cały… Ta pierwsza drze łacha z tej drugiej, applowskiej…