^
Aplikacja to-do

Teuxdeux, po polsku „tu du”

Paweł Józefiak

16 czerwca 2020

Zawsze poszukiwałem narzędzi, które dopełniają pewne cechy mojej osobowości. Zawsze chciałem mieć program do zadań, ale nigdy nie udało mi się znaleźć czegoś pode mnie. Korzystałem z wielu aplikacji to-do i niektóre tutaj wymienię: Todoist, Apple Reminders, Trello, MeisterTask, Things, Nozbe, TimeHero, BaseCamp, TeamWork, TeamWeek, Actions by Moleskine, LifeViewer, Notion, Sorted3… i pewnie jeszcze kilka innych, które nie przeszły próby ognia. W całym tym szaleństwie, jedna aplikacja przeszła pozytywnie próbę, a jest diabelnie prosta i w zasadzie mało kompatybilna z automatyzacjami, które można znaleźć w powyższych. 

Czego szukałem w aplikacji to-do?

Zanim jednak przejdę do opisu właściwego, warto nadmienić, że powyższe aplikacje – są naprawdę dobre. Każda miała coś, co bardzo ceniłem i może opisze swoje zbiorcze doświadczenia we wpisie. Chyba, że bardzo nie chcecie! 

Na początek, napiszę Wam, czego poszukiwałem przez te lata, abyście wiedzieli, dlaczego Teuxdeux okazał się dla mnie najlepszy.

W pierwszej kolejności, potrzebowałem „zrzucania” swoich pomysłów i myśli w jedno miejsce. Nie chciałem żadnych notatek, bo to mi się często gubiło i po miesiącach znajdywałem info, że to jednak ja miałem wyrzucić te śmieci. 

Kolejna rzecz, to naturalnie narzędzie do odhaczania zrobionych zadań, a więc sprawa podstawowa dla większości aplikacji to-do. Ekstra byłoby, gdyby zrobiona rzecz, była widoczna, abym mógł wrócić i sprawdzić, co robiłem danego dnia. Lubię maksymalizować efektywność swojej pracy, więc czasami taka retrospekcja jest wskazana, aby znaleźć słabe ogniwa w ciągu tygodnia, czy nawet miesiąca. 

Trzecia, bardzo ważna sprawa – planowanie zadań, a więc wyjmowanie tych wcześniej zapisanych pomysłów i nadawanie im „deadline”. Najlepiej, gdybym widział od razu na jednym ekranie cały tydzień, aby móc ocenić swój „workload”. 

Czwarta rzecz to wersja aplikacji na iOS, bo jednak większość zadań zapisuję „w locie”, gdy komputer jest zbyt daleko. Co ważne, ja tutaj nawet nie potrzebowałem portowania pełnej wersji w mobilną. Wystarczyłoby mi samo odhaczanie, podgląd i dodawanie. 

Ostatnia rzecz to prostota – zarówno pod kątem korzystania, jak i wyglądu. Niczego tak nie cenię, jak użyteczność, która spotyka się designem. 

O czym jest Teuxdeux?

Tym samym, opisałem Wam właśnie Teuxdeux, bo każdy z powyższych punktów tu jest!

Stworzyłem puste konto, aby pokazać Wam szybką wycieczkę po aplikacji, która dostępna jest w oknie przeglądarki:

Na powyższym, możecie zobaczyć wszystkie funkcje programu, wygląd oraz ustawienia. Udało się zmieścić w 3 minutach, więc rozumienie już dlaczego Teuxdeux jest prosty. 

Dodawanie to kliknięcie gdziekolwiek w puste, wolne miejsce i wpisanie treści. Można ją wyróżnić na 3 sposoby: pogrubienie, kursywa oraz podtytuł. Wszystko to będzie bardzo naturalne, szczególnie, gdy ktoś już znał wcześniej podstawy markdown. Kliknięcie na zadania spowoduje odhaczenie, to samo się stanie, gdy przesuniemy je w przeszłość. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie nieskreślone zadania z danego dnia, automatycznie przechodzą na kolejny. Innymi słowy, nigdy nic nam nie umknie. 

Planowanie to po prostu drag-and-drop w odpowiednie miejsce. W aplikacji na iOS można trochę łatwiej datować zadania. 

Ostatnim elementem są listy, które znajdują się pod kalendarzem. Możemy mieć ich nieskończenie wiele, a nazwy i użyteczność zależą od tego, jakie mamy workflow. Można z nich skreślać bezpośrednio(tak jak ja, mam listę zakupów). 

Z ustawień w sumie nie ma tego zbyt dużo – można dopasować kolor, latającego kota za każde zrobione zadanie oraz Daily Digest, czyli podsumowanie zadań wysyłane codziennie na maila. Ponownie, niewiele, ale po co więcej? 

Stabilność

Warto tutaj również wspomnieć o tym, jak świetnie działa Teuxdeux. Zarówno na iOS, jak i w Safari – to jest po prostu poziom Apple. Wiem, że to jest bardzo mocno napisane, ale jeżeli coś sobie cenię to jest jest to właśnie stabilność. Nie tnie się, nie muli, nic nie wczytuje – po prostu działa. Responsywność pt. „już”, a nie „czekaj, tylko wczytam”. Niektóre z rozwiązań, które opisałem na początku – miały z tym ogromny problem. Chyba najgorzej wspominam pod tym kątem TimeHero. Szkoda, bo pod kątem funkcjonalności – bardzo dobra aplikacja, ale nieważne, czy iOS, macOS czy WEB – przy kilku zadaniach dziennie potrafiła się zawieszać.

Workflow

Warto wspomnieć, że dużą role odgrywa tu odpowiednie workflow, a więc sposób, w jaki pracujemy, dodajemy zadania i je organizujemy. Teuxdeux nie narzuca nam żadnego konkretnego stylu(chociaż UI trochę zmusza nas do planowania tygodniowego) – finalnie to zależy od nas. Mój styl, widzicie w video – taki trochę kanban, trochę własny. BACKLOG to właśnie ten zrzut na wszystkie pomysły. NEXT to są rzeczy, które robię lub planuję zaraz, gdy będę miał na to przestrzeń czasową. WAIT to zadania, które są zablokowane i nie mogę ich zrobić, bo musze poczekać na coś / na kogoś. Potem mam LATER, czyli rzeczy o niższym priorytecie i często to są bardzo luźne rzeczy. Mam jeszcze SOMEONE ELSE, a więc zadania, które oddzielam znakiem „/” i pisze imię, czasami datę. Natomiast wszelkiego rodzaju formatowania używam do nadania priorytetu oraz porządkowania na listach.

Aplikacja iOS jest wyświetlana w formie jednej kolumny i wygląda tak:  

Aplikacja ma tę samą cechę co wersja WEB, a więc jest super prosta. W mojej skromnej opinii – wystarczająco jak do codziennego użytkowania.

Podsumowując…

…znalazłem aplikację, która odpowiada na moje potrzeby. Jasne, nie ma tu wielu rzeczy, które znajdziemy w nowoczesnych to-do’s, ale uważam, że czasami zbyt wiele, prowadzi do chaosu, a przecież głównym celem tych aplikacji jest organizacja oraz egzekucja. Co ważne, aplikacja WEB i iOS jest cały czas rozwijana. Co chwilę dodają jakąś kosmetykę, a  to też ważne. Na koniec warto też napisać, że nic nie jest za darmo. Koszt jednak nie przeraża, jest wręcz śmieszny w zderzeniu z tym, jak dobrze napisana jest aplikacja. Na koniec wklejam Wam tu cennik(chociaż widzieliście go już w video). Dajcie znać, co myślicie o takich prostych rozwiązaniach? 

Strona WWW Teuxdeux: https://teuxdeux.com

Teuxdeux iOS: TD

Paweł Józefiak

Lubię proste, ale efektywne rozwiązania. Uwielbiam grać i biegać. Szczególnie z technologią. Zawodowo zajmuję się marketingiem, ale okazało się, że to też lubię.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Filip

  Dzięki!
  Nie trafiłem nigdy na ten projekt, może przez fakt że od dawna zakotwiczyłem w Todoist. Co jakiś czas zerkam do konkurencji, ale nie znajduję niczego interesującego, W przypadku Teuxdeux jest inaczej. Odpalam okres próbny. Przekonuje mnie wizualna strona projektu, ciekaw jestem czy poradzi sobie z moim podejściem do tego typu systemów.

  • Paweł Józefiak

   Tak, to naprawdę niezłe rozwiązanie 🙂 Czasami nie potrzebny jest czołg, wystarczy proca 😀

 2. kartusa

  Czy program zadziała dla dwuosobowego zespołu? Można współdzielić i delegować zadania?