^
Chłodzenie głośnikami patent Apple

Kolejny patent Apple na chłodzenie dźwiękiem

Jaromir Kopp

1 czerwca 2020

Kilka dni temu urząd patentowy USA opublikował wynalazek Apple dotyczący chłodzenia urządzeń elektronicznych za pomocą ruchu powietrza generowanego przez głośniki.

Tym razem zestaw dwóch głośników

Jak już napisałem w tytule, nie jest to pierwszy patent związany z takim pomysłem. Już dwa lata temu, Apple wymyślił, jak generować ruch powietrza za pomocą głośnika niskotonowego. W tamtym patencie, na ruchy membrany związane z generowaniem dźwięku ma być nakładana sinusoida o znacznie mniejszej częstotliwości, powodująca niesłyszalne falowanie membrany, nawet gdy muzyka jest cicha.

COOLING FOR AUDIO APPLIANCES

Teraz Apple wymyślił, że odpowiedni układ dwóch głośników, może generować ruch powietrza w urządzeniu. Ten patent wydaje się bardziej skomplikowany, ale nie wymaga użycia głośników niskotonowych o dużym skoku membrany, choć i w nowym patencie Apple wspomina o skoku 5 mm.

Apple chce wymuszać ruch powietrza za pomocą zróżnicowania objętości przestrzeni i kanałów, w których głośniki są umieszczone. W połączeniu dodatkową częstotliwością nakładaną na dźwięk ma to również powodować cyrkulację powietrza i efekt chłodzenia wnętrza urządzenia.

Nikt nie lubi nadmiernego szumy wentylatorów, ale chyba takie chłodzenie nie podoła 35 W w porywach do 100 W generowanym przez MacBooka Pro 16″, ale w urządzeniach pokroju HomePoda, może być bardzo przydatne.

Tekst patentu: DUAL LOUDSPEAKER ENABLED COOLING

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy