^
QR kody wg Apple

Tajemnicze znaki, kody QR i projekt „Gobi”

Jaromir Kopp

19 maja 2020

Plik z wczesną wersją iOS 14, który „przeciekł” jakimś cudem m.in. do redakcji 9to5Mac’s wciąż zdradza nowe tajemnice. Tym razem dowiadujemy się więcej o aplikacji AR Gobi i dziwnych znakach wyglądających, a raczej mających podobne zastosowanie, jak kolisty odpowiednik QR kodów.

Wyciek grafik z aplikacji Apple’s AR Gobi

Wiele interesujących zdjęć i informacji dotyczących nowości AR szykowanych przez Apple w iOS 14 zamieścił na swoim blogu Josh Constine.

O tym, że Apple planuje wprowadzenie własnej aplikacji AR do iOS, kilka serwisów pisało już wcześniej. Dane, które udało się zgromadzić na temat aplikacji Gobi, sugerują, że może to być narzędzie wspierające działania marketingowe Apple i innych firm. Wg informacji zamieszczonych przez Josha Constine’a, poza nawigacją i rozpoznawaniem kodów, aplikacja może oferować rabaty wg ustalonych zasad.

Bardzo zaciekawiły mnie kołowe kody wymyślone przez Apple. Mogą składać się z jednego lub dwóch kręgów (większa ich ilość nie pojawia się w udostępnionych plikach). Kody, które możemy zobaczyć, różnią się nie tylko ilością kręgów, ale i zróżnicowaniem „sopli”, z których się składają, Na jednym z kodów są stosowane tylko 3 wielkości, co sugeruje zastosowanie popularnego np. w „kluczykach” samochodowych systemu trójkowego, na kolejnym naliczyłem nawet 9 wielkości. Od tego zależy ilość informacji, którą można zakodować w takim symbolu, ale i podatność na błędy, gdy obraz nie będzie zbyt wyraźny. Na szczęście „sople” różnią się również kolorami.

Kolejna porcja plików może lekko przybliżyć sposoby, w jakie nowa wersja aplikacji Find będzie pomagać w odnalezieniu przedmiotów za pomocą dźwięków i haptyki.

Ciekawe, czy z możliwości marketingowych aplikacji Gobi będzie można skorzystać bez większych trudności, czy Apple będzie wymagał rejestracji, a co gorsza jakichś opłat. Powinniśmy się tego dowiedzieć już za… 34 dni.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *