^
TSMC logo

Bez fanfar i oklasków, TSMC zapowiedział budowę dużej fabryki w USA

Jaromir Kopp

15 maja 2020

Zgodnie z wcześniejszą informacją, producent procesorów projektowanych przez Apple, tajwańska firma TSMC ogłosiła zamiar budowy dużej fabryki półprzewodników w USA.

Oficjalny komunikat TSMC

TSMC ogłosiła dzisiaj swój zamiar budowy i eksploatacji zaawansowanej fabryki półprzewodników w Stanach Zjednoczonych, przy wzajemnym zrozumieniu i zaangażowaniu oraz wsparciu ze strony rządu federalnego USA i stanu Arizona. 

Zakład ten, który zostanie wybudowany w Arizonie, będzie wykorzystywał 5-nanometrową technologię TSMC do produkcji płytek półprzewodnikowych, będzie miał wydajność 20 000 płytek półprzewodnikowych miesięcznie, stworzy bezpośrednio ponad 1600 zaawansowanych technologicznie miejsc pracy dla profesjonalistów oraz tysiące pośrednich miejsc pracy w firmach związanych z branżą półprzewodników. Rozpoczęcie budowy planowane jest na rok 2021, a rozpoczęcie produkcji na rok 2024. Łączne wydatki TSMC na ten projekt, w tym wydatki kapitałowe, wyniosą około 12 miliardów dolarów w latach 2021-2029. Ten amerykański zakład nie tylko pozwala nam lepiej wspierać naszych klientów i partnerów, ale także daje nam więcej możliwości przyciągnięcia globalnych talentów. Projekt ten ma krytyczne, strategiczne znaczenie dla dynamicznego i konkurencyjnego amerykańskiego ekosystemu półprzewodników, który umożliwia przodującym amerykańskim firmom wytwarzanie najnowocześniejszych produktów półprzewodnikowych w Stanach Zjednoczonych i czerpanie korzyści z bliskości światowej klasy wytwórni płyt krzemowych i półprzewodników.

TSMC z zadowoleniem przyjmuje dalsze silne partnerstwo z administracją amerykańską i stanem Arizona w tym projekcie. Projekt ten będzie wymagał znacznych inwestycji kapitałowych i technologicznych ze strony TSMC. Silny klimat inwestycyjny w Stanach Zjednoczonych i ich utalentowana siła robocza sprawiają, że te i przyszłe inwestycje w Stanach Zjednoczonych są atrakcyjne dla TSMC. Przyjęcie przez Stany Zjednoczone przyszłościowej polityki inwestycyjnej, umożliwiającej stworzenie konkurencyjnego w skali globalnej środowiska dla głównych operacji w zakresie technologii półprzewodników w Stanach Zjednoczonych, będzie miało kluczowe znaczenie dla powodzenia tego projektu. Daje nam to również pewność, że te i inne przyszłe inwestycje TSMC i jego firm z łańcucha dostaw będą udane.

W Stanach Zjednoczonych TSMC prowadzi obecnie fabrykę w Camas w stanie Waszyngton oraz centra projektowe w Austin (Teksas) i San Jose (Kalifornia). Fabryka w Arizonie będzie drugim zakładem produkcyjnym TSMC w Stanach Zjednoczonych.

Choć nie ma w komunikacie mowy o Apple, to tak duża fabryka w USA zdecydowanie wpłynie pozytywnie na rozwój technologii i procesorów opracowywanych przez Apple. W świetle pogłosek o rychłym przejściu na własne procesory w komputerach tym bardziej jest to ważne.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy