Kategorie Aktualności

Apple nadal ma „chody” u Intela, procesory 28 W tylko dla MacBooków

Pojawiły się informacje, że procesory Intela wykonane w 10 nm technologii, które są instalowane się w najnowszych MacBookach, zarezerwowane zostały wyłącznie dla Apple. W świetle spodziewanych zmian to dość interesujące.

Procesory intela z „N” w nazwie specjalnie dla Apple

Wg informacji podawanych m.in. przez iMore, wersje 28-watowe procesorów i7-1068G oraz i5-1038G7 zniknęły z bazy danych Intela. Znaleźć w niej można jedynie wersje i7-1068NG7 oraz i5-1038NG7, czyli te robione specjalnie dla Apple.

Potwierdzeniem tej sytuacji mogą być wyniki w bazie GeekBench. Nie sposób tam znaleźć osiągów komputerów z procesorami „bez N”, a te z „N” są wyłączenie w sprzęcie Apple.

Taka wyłączność dla Apple nie jest precedensem. Cała przygoda z procesorami Intela zaczęła się od specjalnie dla MacBooków przygotowanych procesorów Core Duo. Te wersje, a w zasadzie ich odpowiedniki zostały dopiero kilka miesięcy po premierze pierwszych MacBooków Pro i MacBooków udostępnione innym producentom komputerów. Jednak od jakiegoś czasu Apple nie miał do dyspozycji procesorów na wyłączność. Oczywiście taka wyłączność nie jest na zawsze, wcześniej czy później pojawią się odpowiedniki procesorów stosowanych przez Apple w sprzęcie innych firm.

W momencie, gdy dociera do nas się coraz więcej doniesień o rychłym zastosowaniu własnych procesorów w komputerach Apple, taka współpraca z Intelem wydaje się dziwić. Być może jest to „wdzięczność” za przejęcia całego działu modemów od Intela, wraz z ogromną rzeszą pracowników, którzy zaczęli być dużym obciążeniem dla Intela. Również może to być po prostu odpowiedni kaliber zamówienia i cena. Raczej jest mało prawdopodobne, aby Apple zrezygnował z przejścia. Jest to dla niego zbyt opłacalne. Możliwe, że dzięki elastyczności narzędzi do tworzenia oprogramowania oraz systemów, tym razem dłużej niż poprzednio, Apple będzie „ciągnął” dwie architektury.

Mam nadzieję, że część z tych wątpliwości zostanie rozwianych już 22 czerwca podczas WWDC20.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.