^
LG TV Apple TV app

Czego dowiadujemy się o TV+ z przymiarek do podatku od VOD

Jaromir Kopp

29 kwietnia 2020

„Kiler oddał wszystkie pieniądze na produkcję filmową… potem żałował”. Drogą Jerzego Kilera zamierza podążać teraz rząd. Planowany jako element tarczy antykowidowej podatek od VOD ma zasilić fundusz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. A jak wiadomo z Rejsu „[…] w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda… Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic […]”.

Rząd już wyliczył, ile ma zapłacić Apple za TV+

Na podstawie szacunków Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego o obrotach platform VOD w Polsce, Apple za TV+ musiałby zapłacić 4 356 zł do kasy PISF. Dla porównania Netflix wsparłby PISF kwotą 6 439 686 zł.

Zestawienie rocznych dochodów, na podstawie których dokonano wyliczeń przedstawione przez Wirtualne Media, wygląda następująco:

 • Apple TV+ 290 400
 • CDA.pl 38 728 800
 • Amazon 44 391 600
 • Player.pl TVN 102 031 600
 • IPLA (Polsat) 268 79 600
 • Netflix 429 312 400
 • Inne 230 392 800

Jak widać na tym tle TV+ nie wygląda imponująco z trzech powodów. Jest najmłodszą platformą wśród dużych graczy, ma wysublimowaną (przez niektórych zwaną skromną) ofertę i nadal wielu użytkowników korzysta z rocznego darmowego dostępu po zakupie urządzenia Apple.

Mam nadzieję, że pieniądze zebrane w ten sposób nie zostaną przeznaczone na kolejną nietrafioną produkcję, a bardziej bezpośrednio wesprą artystów, którzy w okresie pandemii nie mają lekko.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. Wysublimowany

  Tutaj chyba powinno być Emoji z przymrużonym okiem:
  „wysublimowaną (przez niektórych zwaną skromną) ofertę” za 25 zł / miesiąc.

  • Jaromir Kopp

   „bezalkoholowe… oczywiście”