^
mojmac-ksiazki-apple

Książki, jakie każdy fan Apple powinien przeczytać

Przemysław Marczyński

23 kwietnia 2020

Jakie książki powinien przeczytać fan Apple?  Dziś Światowy Dzień Książki i wyjątkowa okazja, aby odpowiedzieć sobie na to intrygujące pytanie. Podobno pisanie książek o tej firmie jest dziecinnie proste, bo dramatyczny scenariusz napisał się sam. Nagłe zwroty akcji, zwolnienia, firma na krawędzi bankructwa i spektakularny sukces… tak, to wszystko przeżyło Apple i dziś jest najwyżej cenioną firmą technologiczną na świecie. Jakie książki muszą się znaleźć w naszym księgozbiorze? Oto moja lista tytułów, które musicie poznać.

PS. Gdy Jaromir dowiedział się, że siadam do tego tekstu postanowił dołożyć swoje dwa grosze. Propozycje MacWyznawcy też znajdziecie w tym tekście 🙂

Tim Cook. Człowiek, który wzniósł Apple na wyższy poziom

książki o Apple

Najnowsza historia Apple i ewidentna laurka dla Tima Cooka. Jednak nie można tej książki pominąć na swojej liście. I powiem szczerze, trzeba to zrobić w pierwszej kolejności, aby chociaż zbliżyć się do zrozumienia wydarzeń, jakie mają dziś miejsce w firmie. Nie ma tu wiele z historii samego Tim’a, jest natomiast sporo zebranych informacji, jakie krążyły po sieci oraz kilka nowych faktów na temat produkcji nowych iPhonów i pozostałych produktów Apple.

Wydawnictwo: SQN
Strona www: www.sqnstore.pl

iWoz

książki o Apple

Steve Wozniak był geniuszem. Jeśli uważasz, że przesadzam zajrzyj do wspomnień Woz’a. To świetnie napisana książka o życiu komputerowego geeka. Bez Wozniaka nie byłoby Apple, a z pewnością nie udałoby się stworzyć pierwszego osobistego komputera w takiej formie, jakim był rewolucyjny Apple I. Historia opowiadana jest oczami Steve’a Wozniaka i znajdziemy w niej wiele smakowitych kąsków z pierwszych projektów, jakie podejmowali razem w Apple. Jest to również historia człowieka obdarzonego doskonałym zmysłem inżynierskim i wiedzą wykraczającą poza ramy uczelni co było przyczyną wielu anegdot. Warto przeczytać, aby wiedzieć ile szczęścia miał Steve Jobs, spotykając Woza na swojej drodze i jak nieszablonowe myślenie potrafi zmienić świat.

Wydawnictwo: Studio Emka
Strona www: www.studioemka.com.pl

Steve Jobs

książki o Apple

Dlaczego dopiero na trzeciej pozycji umieszczam ten tytuł? Bo nie wierzę, że nie czytałeś tej książki, a nie może jej zabraknąć w tym zestawieniu. Walter Isaacson napisał biblię dla każdego fana Apple. Musisz ją poznać, bo jest nie tylko cennym źródłem informacji, ale również hołdem dla jednego z najwybitniejszych ludzi tworzących technologię – Steve’a Jobsa. Nie ma bardziej kompletnej biografii Jobsa. Trudno będzie też napisać więcej i lepiej. Isaacson jest niezwykle skrupulatny w badaniu postaci założyciela Apple. Sam zresztą miał okazję z nim rozmawiać, a lista źródeł, z jakich korzystał przy tworzeniu tej książki jest nieprzyzwoicie długa. Jest tu spisana cala historia Apple za rządów Steve’a. Kompletne źródło informacji o powstawaniu najbardziej innowacyjnej firmy na świecie.

Wydawnictwo: Insignis
Strona www: www.insignis.pl

Listy do Steve’a Jobsa

książki o Apple

Muszę przyznać, że pomysł na książkę jest wyjątkowo ciekawy. Zainspirowany faktem, że Steve Jobs od czasu do czasu odpisywał na e-maile… podobno, bo na moje nie odpisał (nie liczę działu PR:-)). Korespondencja e-mail z Jobsem jest zalążkiem głośnych historii, jakie miały miejsce, gdy za sterami Apple był Steve Jobs. Znajdziemy tu historie z zaginionym iPhone czy zdarzeń jakie miały miejsce podczas totalnej obojętności Jobsa na technologię Flash od Adobe. Historie te świetnie kreślą charakter Jobsa i jego podejście do innych ludzi oraz samej technologii.

Wydawnictwo: Pascal
Strona www: helion.pl

Microsoft Story

książki o Apple

Nie znajdziecie tej książki w ulubionej księgarni. Sam wykopałem ją na aukcji za 5 złotych i były to jedne z najlepiej wydanych pieniędzy. Dlaczego historia Microsoftu warta jest naszej uwagi? Firma Apple nie działa w próżni. Jest częścią wielkiego organizmu świata IT, na który składa się wiele innych członków. Microsoft ma również swoją trudną historię i znajdziemy ją właśnie w Microsoft Story. Pamiętam jak po przeczytaniu książki uświadomiłem sobie jak dużo pracy Bill Gates włożył w rozwój swojej firmy oraz ile przypadkowych czynników wpłynęło na to, że udało mu się odnieść tak spektakularny sukces. I fajnie jest czytać o tym, jak różne firmy technologiczne przenikały się – współpracując i walcząc jednocześnie.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Wiedza i Życie
WWW: szukajcie na aukcjach

Innowatorzy

książki o Apple

I kolejny raz proponuję Wam książkę Waltera Isaacsona. Jest wyjątkowa! Mistrzowska i warta każdej spędzonej z nią minuty. Znajdziecie w niej odpowiedź na jedno z ciekawszych pytań, jakie zapewne sobie stawiamy – „Co sprawiło, że przeskoczyliśmy kilka wymiarów w rozwoju technologii patrząc wstecz na komputer ENIAC?”. Chcąc zrozumieć dzisiejszą technologię nie ma łatwiejszego sposoby niż przeczytanie Innowatorów. I znów Isaacson wykonał kolosalną pracę docierając do najbardziej zakopanych informacji i źródeł opowiadających nam o rozwoju cyfrowego świata.

Wydawnictwo: Insignis
Strona www: sklep.insignis.pl

mojmac-ksiazki-apple

Książki polecane dla Apple Usera przez Mac Wyznawcę

Apple User i każdy fan technologii powinien wiedzieć „jak to się zaczęło” i „czym to grozi”, a bez lektury książek Stanisława Lema wiedza na temat technologii i jej zagrożeń nie będzie kompletna.

Na początek radzę zacząć od opowiadania „Kongres futurologiczny”. To w lekki sposób opisane zagrożenia, które może nieść wirtualna rzeczywistość. W 1971 roku, gdy książka debiutowała, nawet Lem jeszcze nie marzył o komputerach (mózgach elektronowych) zdolnych generować sztuczną rzeczywistość. W opowiadaniu zastąpiono to odpowiednimi związkami chemicznymi. Nawet jeżeli nie fascynuje Was fantastyka naukowa, to książka przyniesie wam sporo śmiechu, choć wnioski z niej wynikające są raczej poważne.

Idąc za ciosem, polecam też resztę opowiadań Lema, których bohaterem jest Ijon Tichy. Są zabawne i czyta się je dość lekko, choć niektóre dotykają o bardzo poważnych filozoficznych problemów, jak brak możliwości porozumienia z obcymi cywilizacjami (jeżeli są) i zagrożeniach płynących z coraz większych możliwości technologicznych, dostępnych coraz szerszemu gronu ludzi. Wiele z rzeczy, które Lem opisał 50 lat temu, doświadczamy teraz.

książki o Apple

Kolejną lekturą obowiązkową jest „Wehikuł czasu” Herberta George’a Wellsa. To opowiadanie napisane pod koniec XIX w. pokazuje, co może przynieść nadmierna wykorzystanie technologii bez zrozumienia jej działania.

Jeszcze jedna książka o macOS i darmowa wysyłka

książki o Apple

Chociaż trudno się nam mierzyć ze wspomnianymi wyżej książkami, to bardzo się cieszymy, że „Proste Poradniki” na dobre zadomowiły się wśród użytkowników Apple w Polsce. Efektem wielu nieprzespanych nocy jest książka – kompletny poradnik, w którym zebraliśmy z Jaromirem i Arturem doświadczenia z komputerami Apple. Cieszymy się, że przez „macOS Catalina. Proste Poradniki” dokładamy cegiełkę do popularyzacji Apple w naszym kraju i pomagamy w lepszym wykorzystaniu systemu macOS.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Proste
Strona www: prosteporadniki.pl

Chcemy także świętować z Wami  Światowy Dzień Książki. Kup książkę w sklepie prosteporadniki.pl i wybierz przesyłkę Paczkomat inPost lub Kurier Pocztex 24-48h, a za dostawę przesyłki nic nie zapłacisz!

 A jakie są Wasze ulubione książki o Apple? Coś ważnego pominąłem? 🙂

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Jakub

  Dodał bym jeszcze „Nadgryzione jabłko. Steve Jobs i ja. Wspomnienia” od Chrisann Brennan.

 2. Niewolnica z Foxconn

  Ja natomiast fanom Apple, i nie tylko, polecam książkę Manfreda Spitzera „Cyfrowa demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci.”

  • Przemysław Marczyński

   Rozumiem, że ta książka przypadnie też do gustu użytkownikom Microsoftu?