^
Eve app HomeKit ikona

Aplikacja Eve dla HomeKit „mocno” zaktualizowana

Jaromir Kopp

20 kwietnia 2020

Jedna z najbardziej przydatnych wśród darmowych aplikacji dla HomeKit, którą osobiście szczególnie szanuję, została ostatnio dość mocno odświeżona. Choć nadal niestety powstały pewne wady.

Aplikacja Dom to nie wszystko!

Jeżeli czytacie mój cykl „Przygód dewelopera HomeKit” w Mój Mac Magazynie, to zauważyliście, jak często podkreślam, że HomeKit był, zanim pojawiła się aplikacja Dom, a ona ma sporo wad i niezbyt wiele możliwości. Dlatego każdy inny dobry program obsługujący HomeKit jest tak cenny. Do nich należy właśnie Eve. Choć jest to aplikacja przygotowana przez producenta, głównie do obsługi specyficznych cech jego akcesoriów, to działa z wszystkimi innymi i jest bardzo pomocna, również w tworzeniu i poprawianiu automatyzacji.

Eve synchronizuje ustawienia

To najważniejsza nowość. Od tej aktualizacji, ustawienia poczynione w aplikacji Eve na jednym urządzeniu synchronizują się z innymi aplikacjami Eve na innych iPhone’ach lub iPadach przypisanych do tego samego konta. Synchronizacja odbywa się za pomocą iCloud. Synchronizuje się kolejność akcesoriów, ikony wybrane dla nich, tła lub zdjęcia.

Eve App HomeKit iPad 1

Znacznie poprawiono możliwości personalizacji „pokoi” w HomeKit. Do dyspozycji mamy zestawy zdjęć na tła i ikony. Możemy również dodawać własne fotografie i dowolnie modyfikować kolor akcentów ikon. Długo na o czekaliśmy.

Kolejną nowością jest mocno ulepszona obsługa kamer HomeKit, choć nadal nie możemy odtwarzać nagrań z Prywatnego monitoringu, ani zmieniać jego ustawień. W nowej wersji również wielu kamer podgląd jest znacznie wygodniejszy, a do dyspozycji mamy tryb pełnoekranowy.

Eve App HomeKit iPad 3

W zakładce powróciła możliwość wyświetlania usług według typów. Ta funkcja była już we wcześniejszych wersjach Eve, ale niestety zniknęła, a jest bardzo przydatna. Możemy na jednym ekranie podejrzeć wszystkie temperatury, zużycie energii, podgląd z kamer, ustawienia włączników, czy jasność. Tak jak w pokojach, niepotrzebne usługi można ukrywać i teraz jak już pisałem wyżej, w końcu te ustawienia synchronizują się między naszymi urządzeniami.

Eve App HomeKit iPad 4

Są też problemy

Nadal nie wróciła dostępna jeszcze w Eve dla iOS 10 możliwość ustawienia „triggera” w automatyzacjach na „ANY change”. Jednak mam dobą wiadomość. Programiści z Eve postarają się przywrócić tę funkcję w kolejnej aktualizacji.

Jest też problem z warunkami dla charakterystyk liczbowych, ale jest on tylko pośrednio związany z Eve. W HomeKit pokutuje błąd, który powoduje, że warunki „mniejszy lub równy” oraz „większy lub równy”, czyli te z dodatkowym znakiem „=” nie działają. Niestety w Eve obecnie tylko takie można wybrać z listy. W iOS 10 były dostępne wszystkie, czyli „=”, „>”, „<”, „>=”, „<=”. To też obiecano poprawić.

Aplikacja Eve jest dostępna w App Store za darmo

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy