^
Sign in with Apple

Sign in With Apple pomimo przełożenia „dedline” się upowszechnia

Jaromir Kopp

6 kwietnia 2020

Wprowadzony wraz z iOS 13 sposób logowania do serwisów za pomocą konta Apple ID opornie, ale jednak się upowszechnia. Może w serwisach WWW nadal dość trudno go odnaleźć, ale w aplikacjach, gdzie Apple niepodzielnie rządzi i wyznacza zasady, jest już lepiej.

Po 30 czerwca logowanie z Apple obowiązkowe w aplikacjach

Termin z powodu pandemii został przesunięty z 30 kwietnia. Jednak wiele firm nie czeka do ostatniej chwili. Mac Rumors podał kilka przykładów, aplikacji, które wdrożyły logowanie z Apple niedawno. Są to między innymi Medium, IFTTT, New York Times, Strava, Ritual, Freshii, Fiverr i kilka innych.

Jednak jeżeli myślicie, że mObywatel w aktualizacji po 30 czerwca zaoferuje logowanie za pomocą Apple ID, to jesteście w błędzie. Oto jak Apple definiuje w wytycznych dotyczących oceny aplikacji w App Store, które programy będą miały ten obowiązek:

Aplikacje, które korzystają z usług logowania firm trzecich lub usług społecznościowych (takich jak Facebook Login, Google Sign-In, Zaloguj się za pomocą Twittera, Zaloguj się za pomocą LinkedIn, Zaloguj się za pomocą Amazon lub WeChat Login) w celu założenia lub uwierzytelnienia głównego konta użytkownika z pomocą aplikacji, muszą również oferować opcję Zaloguj się za pomocą Apple jako równoważną.

Głównym kontem użytkownika jest konto, które zakłada on wraz z aplikacją w celu identyfikacji, zalogowania się i uzyskania dostępu do funkcji i powiązanych usług.

Zalogowanie się w Apple nie jest wymagane, jeśli:

 • Twoja aplikacja korzysta wyłącznie z własnych systemów konfiguracji konta i logowania w Twojej firmie.
 • Twoja aplikacja jest aplikacją edukacyjną, korporacyjną lub biznesową, która wymaga od użytkownika zalogowania się przy użyciu istniejącego konta edukacyjnego lub korporacyjnego.
 • Twoja aplikacja wykorzystuje rządowy lub branżowy system identyfikacji obywateli, lub identyfikator elektroniczny do uwierzytelniania użytkowników.

Oczywiście takie zwolnienia wymogu Sign in With Apple są całkowicie logiczne i oczywiste. Dodatkowo nasi rządowi informatycy prędzej by wycofali mObywatela z App Store, niż zdołali zaimplementować tę funkcję, patrząc na to, jak radzą sobie z uwierzytelnianiem biometrycznym teraz.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. kwolana

  Wszyscy spuszczają się nad Apple id ale dlaczego nie napiszecie jakim chłamem okazało się Face ID w dobie koronawirusa ? Napiszcie o tym jak bardzo doskwiera teraz brak Touch ID. Nosząc maseczkę, żeby odblokować telefon muszę albo zdjąć maseczkę brudnymi rękoma w miejscu pełnym chorych ludzi, albo przypomnieć sobie skomplikowany 8 cyfrowy kod. Nigdy nie wiem co gorsze 😉

  • Przemysław Marczyński

   Zmniejsz kod zabezpieczający do 4 cyfr i ustaw na 1111. Możesz go wstukać nawet nosem. Rozwiąże to Twój problem 🙂

  • Jaromir Kopp

   6 cyfrowy lub alfanumeryczny
   Naucz go twarzy z maską lub możemy się zamienić na mój wspaniale sobie z COVID radzący 7 Plus (jak odpowiednio dopłacisz, to dodam etui autografem)

   • updated

    Najpierw tłumaczą jak ważne jest bezpieczne hasło żeby teraz sugerować krótkie, cyfrowe lipne hasła ” bo lepiej się wpisuje”. Widać gdzie wylądowało apple z FaceID i wyznawcy:D