^
Kabel optyczny Thunderbolt 3 30 metrów

Kable Thunderbolt do 50 metrów? To już możliwe

Jaromir Kopp

31 marca 2020

Irytuje Was nóżka do monitora za 999$? To, co powiecie na kabelek za 799$? Na tyle właśnie producenci wyceniają niektóre ze swoich kabli optycznych Thunderbolt 3.

30 metrów i 40 Gb/s lub 50 metrów i 20 Gb/s, a może więcej

Po co komu tak długie i drogie kable Thunderbolt? Otóż podobnie jak Maci Pro za kilkadziesiąt tysięcy, też znajdują swoich amatorów. Zazwyczaj są to profesjonaliści z dziedzin audio i wideo. To oni najczęściej potrzebują bardzo szybko transmitować dane na spore odległości. Nie w każdej sytuacji można sobie pozwolić na umieszczenie stanowiska komputerowego w miejscu, gdzie „wytwarzane” są dane. Czasem z powodu hałasu generowanego przez komputer, a czasem z powodu częstej zmiany lokalizacji, np. przez operatora i jego sprzęt do filmowania. A to tylko najbardziej oczywiste sytuacje, gdzie kilkudziesięciometrowe kable Thunderbolt mogą się przydać.

Tak długie kable wymagają innego niż miedź medium transmisyjnego. Jest to światłowód. We wtyczkach znajdują się odpowiednie konwertery łączące „miedź” ze „szkłem”. Niestety zarówno długość, jak i zastosowanie światłowodu blokuje możliwość zasilania urządzeń peryferyjnych za pomocą takich przewodów.

Obecniekable Thunderbolt 3 ze wtykami USB-C oferowane są w długościach do 30 metrów, choć Corning od jakiegoś czasu woził się z prototypowym przewodu pięćdziesięciometrowego po różnych imprezach dla profesjonalistów. Jednak na razie Corning oferuje kable 50-60 m, ale tylko Thunderbolt 2.

Jeżeli wystarczy wam 30 metrów, to Thunderbolt 3 znajdziecie w ofercie Areca, dłuższe, lecz Thunderbolt 2 znajdziecie u Corning, choć być może w końcu i „pokazowe” Thunderbolt 3 trafią do sprzedaży.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *