^
Linksys Velop AX5300

Linksys Velop AX5300 kilka pierwszych wrażeń

Jaromir Kopp

23 marca 2020

Od kilku miesięcy poszukuję dla siebie porządnego punktu dostępowego – routera, który zapewni mi szybkie Wi-Fi bez kompromisów. Ostatnio zintensyfikowałem poszukiwania, ponieważ mój MacBook Pro 16 zdecydowanie nie lubi się z używanym do tej pory Access Pointem CISCO Meraki MR33. Ponieważ „stara miłość nie rdzewieje” moje oko spoczęło na marce Linksys, która jest też lubiana przez Apple.

Ponieważ tego routera używam dopiero dwa dni, dziś opiszę Wam w punktach tylko kilka pierwszych wrażeń. Traktujcie to jako wstęp do cyklu, bo jako „weteran” Wi-Fi w Polsce, który „siedzi” w tym od ponad 20 lat, jestem dość wybredny. Poza wspomnianym MX5300 będę badał jeszcze Linksysa MR8300 oraz podwójny zestaw AC4400.

Linksys Velop AX5300 Wi-Fi 6 pełną gębą

Niestety z dobrodziejstw 802.11ax, czyli Wi-Fi 6 nie mogę skorzystać z racji braku iPhone’a 11, który jako jedyny produkt Apple poza najnowszymi iPadami Pro obsługuje już ten standard, skupię się na dobrodziejstwach bardziej dostępnych. Tak jak już wspominałem, dziś opiszę tylko to, co najbardziej przykuło moją uwagę.

Konfiguracja za pomocą aplikacji. Nie byłem na to przygotowany, ale ma to swoje zalety, bo odbywa się przez Bluetooth.

Cztery gigabitowe porty switcha i takież wejście WAN do modemu internetowego. To powinien być standard.

Linksys Velop AX5300 porty

Bardzo wydajna obsługa dysku podłączanego przez USB 3.0. Transfery na poziomie osiąganych z „normalnymi” dyskami NAS, czyli 30-45 MB/s. Bardzo ważne: obsługa Time Machine przy użyciu tak udostępnionego dysku.

Jednoczesna praca w trzech zakresach: 2,4 GHz, 5 GHz „wysoki” i 5 GHz „niski”. Choć nasze urządzenia mogą pracować tylko w jednym z tych zakresów, to znacznie powiększa to łączną wydajność (pojemność) sieci.

Zasięg. W paśmie 5 GHz zdecydowanie lepszy od dobrze sobie radzącego MR33. Naprawdę dokładnie jak materiały Linksysa obiecują, dom z ogródkiem. Trochę gorzej wygląda sprawa w paśmie 2,4 GHz. Jednak z tego pasma korzystają obecnie jedynie stare urządzenia oraz część sprzętów „smart home”. Teraz w końcu stojąc w kuchni za kominem, nie zrywa mi połączenia Wi-Fi w iPhone, a transfery są świetne.

Ogromna wydajność, nawet w „zwykłym” Wi-Fi 5 (802.11ac). Nareszcie siedząc w salonie, mając do Linksysa 3 metry i ścianę, mogę cieszyć się z dobrodziejstw transferów gigabitowych, często z maksymalną osiąganą przez MasBooka Pro 16 prędkością 1300 Mb/s. Rewelacja! Wcześniej z racji mniejszych możliwości oraz gorszych anten poprzedniego Access Pointa miałem w porywach 720 Mb/s, a często ledwie kilkadziesiąt w tym samym miejscu, urozmaicone częstymi zerwaniami połączenia.

Kończę opis pierwszych wrażeń, ciesząc się jak dziecko z w końcu wykonanej pełnej kopii Time Machine na QNAP, którą to wcześniej uniemożliwiały częste przerwy w łączności Wi-Fi i to od 2 miesięcy!

O tym, jak przebiega konfiguracja, jakie funkcje oferuje oprogramowanie Linksysa, jak zapewnić bezpieczeństwo, oraz o jak sprawują się pozostałe urządzenia, napiszę niebawem i to nie jeden artykuł.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Olek

  To bardzo dobry zakup. Od roku używam routera Linksys Velop AC2200 (one node) i moje problemy z wi-fi w całym domu skończyły się.

 2. MacBook Pro 16

  To MBP16 nie ma WiFi6?

 3. kris

  Kilka miesięcy temu kupiłem na amaozonie w stanach. Nie znam się na danych technicznych. Kupiłem bo systemy mesh to przyszłość i będę miał spokój na długo. Od orange mam Neostradę 300/60 i transfery w całym domu są na takim samy poziomie bez straty sygnału. Zauważalnie jak puszczam z Iphona filmu na TV 1080 bez żadnych problemów, jedynie obraz trochę tnie na materiałach 4 K ale mnie to nie dziwi. W internecie są filmy o dobrym zasięgu 50 m w ogrodzie ale w rzeczywistości tak to nie działa i potrzebny jest extender.
  Ale zwykłe filmiki na macu czy z z IPAda w ogrodzie bez problemu.

  Polecam. A jak ci mało to dodajesz dodatkowy węzeł np poprzedniej generacji i wszystko śmiga bez problemu.
  A najlepsze jest to że konfiguracja jest banalna z pozycji aplikacji i np. można każdemu urządzeniu można czasowo lub na stałe wyłączyć dostęp np. dzieciom iPhona wyłączyć z pozycji pracy. :)) nie ma żartów z administratorem systemu :))

 4. Damian

  Kupiłem ten router. Da się go podłączyć do Neostrady zamiast Livebox / Funbox o ile wyprosiła w Orange terminal ONT. Konfiguracja to bajka. Transfery i stabilność jak przystało na tej klasy router.

 5. Dawid

  Niestety ten router nie jest zgodny z HomeKit (a jest nowszy od np. tego modelu WHW0301-EU) – zależy mi i na HomeKit i na WiFi6. Czy zapowiadana jest jakaś aktualizacja dla tego routera, aby zaczął być zgodny z HomeKit? Nie wiem w sumie co kupić: WHW0301-EU czy AX5300?