^
16-letnia mysz z iPadOS 13.4, tak działa na iPad Air 2

16-letnia mysz z iPadOS 13.4, tak działa na iPad Air 2

Jaromir Kopp

20 marca 2020

Kto wysłuchał już najnowszego odcinka naszego podcastu, mógł usłyszeć jak, szczekam. Ten odgłos był związany z tym, że musiałem odszczekać, to co kiedyś mówiłem o obsłudze myszy i gładzika w iPadOS. Zrobiłem to nawet z radością i to aż z dwóch powodów.

Mysz w iPadOS… to naprawdę działa!

Nie spodziewałem się po wcześniejszych eksperymentach z obsługą myszy w iPadach, że można to zrobić tak dobrze. Również kontakty z Surface i jego nieużywalnym interfejsem nie napawały optymizmem. Jednak Apple nie dodał ot tak po prostu kursora myszy z klikiem. To się nie sprawdza w systemie, który był tworzony do używania za pomocą palców.

Po pierwsze nie ma strzałki, abyśmy nie czuli się zbyt jak przy komputerze. Jest kropka. Jednak ta kropka ma magiczną moc. Zmienia się w zależności od tego, nad jakim elementem się znajduje. Nad ikonami będącymi częściami interfejsu wnika w nie i je ożywia. Zachowują się wtedy tak, jak w tvOS. To bardzo sympatyczne rozwiązane, które w ciągu sekund staje się naturalne, jakbyśmy od lat z niego korzystali. Czynności, które sprawiały mi problem na iPadOS za pomocą palców, np. drag & drop z użyciem myszy wykonuję bez problemów.

Niestety z racji mojego zestawu testowego, nie udało mi się sprawdzić wszystkich możliwości. Używałem myszki od iMac G4, która jak na Apple drzewiej przystało, ma tylko jeden klawisz i nie reaguje na głaskanie. Prawy klawisz zastępował tradycyjnie Ctrl na klawiaturze, ale skrolowania nie było czym zastąpić. Tak czy siak, jestem pod wrażeniem tego, co zrobił Apple.

Niestety muszę dodać, że trafiła mi się aplikacja, w której jedna ikona nie reagowała na klikanie, choć działała pod palcem. Podejrzewam, że deweloper coś przekombinował. Takich przypadków w początkowym okresie może być więcej. Dodatkowo Apple przewiduje możliwość specjalnego reagowania na kliki w interfejsie. Na to też trzeba będzie poczekać, zanim deweloperzy wdrożą te nowości. Nawet Apple już zapowiedziało aktualizację swojego pakietu iWork, aby lepiej z myszą i gładzikiem współpracował.

W komputery się nie puka

A dokładniej w ich ekran. Jak wiecie, zawsze się śmiałem, gdy czepialscy wytykali MacBookom, że nie mają ekranu dotykowego. To się działo kilka lat temu i obecnie jakoś te docinki ucichły. I raczej już nie wrócą.

Dodanie obsługi myszy i gładzika w iPadzie wyraźnie potwierdza, że nie tylko ja nie lubię odrywać dłoni od klawiatury i powierzchni MacBooka, gładzika, czy biurka. Podnoszenie ręki, aby dotknąć czegoś na ekranie, jest na dłuższą metę naprawdę męczące. Mówił o tym jeszcze Jobs na jednej z konferencji i jak widać, przez te lata nic się nie zmieniło.

Komputer to komputer i takim pozostanie, a iPad to iPad i nawet myszka nic tu nie zmieni. I choć ten ostatni teraz naprawdę nadaje się dla 80% ludzi jako komputer główny, to nadal 20% będzie uzależniona od macOS i jego niedostępnych jak na razie na iPadOS możliwości i aplikacji. W tej grupie są np. programiści.

A Wam jak się podoba gładzik i mysz z iPadem?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Wojtek

  Fajne rozwiązanie i bardzo intuicyjne. Używam logi MX Master 3.
  Z błędów: W excelu właściwie nie da się korzystać z myszki, bo aplikacja reaguje w sposób nieprzewidywalny. I zniknął podgląd paska z formułą. Nie potrafię załapać gestu myszką, który przerzuca aplikację na prawo. Wychodzi mi tylko przejście na ekran główny.
  Czasem też włącza się na stałe przytrzymanie i też mam wrażenie, że nie działa to wg. jakiegoś schematu.

  • Jaromir Kopp

   Dlatego zawszę uważałem, że gładziki są lepsze w nich nie ma problemu z gestami. M$vsybko wyda aktualizację, kilka razy już prześcignął Apple i jego iWork z nowościami

 2. Brak wsparcia

  Gesty mi nie działają. Działa kursor (choć w ustawieniach bluetooth mam informację, że urządzenie może powodować problemy), ale gesty nie działają – nawet przewijanie

  Pierwszy iPad Pro 9.7 i MagicTouchpad od iMac’a 2011. Gdzie to wspaniałe długotrwałe wsparcie od Apple?