^
iPad Pro LiDAR

Nowy iPad Pro z dwoma aparatami i LiDAR-em i opcjonalnym gładzikiem

Jaromir Kopp

18 marca 2020

Stało się! Bez fanfar i konferencji, co niestety wymusiła epidemia, Apple pokazał nowe iPady Pro. W zasadzie wiele już o nich wiedzieliśmy wcześniej, a przynajmniej się spodziewaliśmy, ale są i niespodzianki.

Dwa aparaty i LiDAR

iPad Pro otrzymał znacznie rozbudowany system do fotografowania i filmowania. Teraz służą do tego dwa aparaty: „normalny” zwany szerokokątowym z 12 MP oraz ultraszerokokątowy z 10 MP. Czyli iPad Pro nie dostał aparatu „tele”. Jednak największą nowością jest LiDAR. Tak nazwano w Apple system bazujący na time-of-flight, czyli pomiarze odległości od poszczególnych obiektów za pomocą mierzenia czasu, jaki potrzebuje światło wyemitowane przez system na dotarcie do celu i po odbiciu, powrót. Wg Apple system dokładnie obrazuje to, co dzieje się przed obiektywami w odległości do 5 metrów, wewnątrz i na zewnątrz budynków. Do znanego już ARKit, który zacznie korzystać z dobrodziejstw LiDAR-a automatycznie, doszło API z geometrią sceny.

Nowy, stary procesor A12Z

To jest pewnie zaskoczenie. Apple nie zastosował specjalnej wersji A13, ale jeszcze bardziej rozbudował procesor A12. Teraz awansował on z A12X na A12Z. Z opisu wynika, że głównie różni się ilością rdzeni graficznych oraz posiada lepszy system zarządzania energią, oraz odprowadzania ciepła, co pozwoli na jeszcze większą wydajność.

iPad Pro Magic Keyboard

Magnetyczna Magic Keyboard z gładzikiem

Piekło miało zamarznąć i zamarzło. Apple dodał do nowej klawiatury przeznaczonej dla iPada Pro poza podświetlaniem, jeszcze gładzik. Jest ona podobnie jak Apple Pencil 2 łączona z iPadem Pro w sposób magi… ups… magnetyczny. Interesujące jest, że iPad Pro będzie ładowany przez klawiaturę, dzięki temu jego port USB-C pozostaje wolny, dla innych akcesoriów.

Dodatkowo udoskonalono ekran i dźwięk, a zwłaszcza mikrofony.

Ceny wersji zaczynają się od 3 899 zł za wersję 11″, 128 GB, Wi-Fi i 4 899 zł za wersję 12,9″ w tej samej konfiguracji. Modem i GPS to konieczność wydania dodatkowych 800 zł.

Magic Keyboard dla iPada Pro 11″ ma kosztować około 1500 zł (299$), wersja dla 12,9″ może być o 200 zł droższa (349$)

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Ir

    1500zl za klawiaturę?!

    • Marcin

      Dla jednych dużo, dla innych nie.