Ostatnio dość intensywnie zaczęły pojawiać się informacje o rychłym użyciu przez Apple na własnych procesorów w Macach. Nie zawracałem sobie teraz tym głowy, bo poruszam temat ARM w Mac od wielu lat. Jednak pojawiła się właśnie nowa, bardzo interesująca informacja.
Jak wiecie, Apple chwali się, że jego najsłabszy iPad (7) z wiekowym procesorem A10 jest szybszy od połowy notebooków z Intelem dostępnych na rynku. Dodatkowo iPad Pro również z nie najnowszym procesorem Apple, przegania ponad 95% wszystkich notebooków, a testy za pomocą GeekBench oraz praktyczne to potwierdzają.
Jednak nadal znajdowali się sceptycy, którzy uważali, że architektura ARM nie sprawdzi się zbyt dobrze w sytuacjach, gdy procesor musi się często przełączać pomiędzy trybami użytkownika i nadzorcy. Tak się dzieje właśnie w systemach „komputerowych”. Jak widać przykład iPadOS, zdaje się obalać tą tezę, a jeżeli taki problem rzeczywiście występował, to Apple (i nie tylko) wie jak go ominąć.
O ile obecne procesory Apple Ax na bazie ARM mogą walczyć z popularnymi CPU od Intela (nawet z i7), to w przypadku współczesnych Xeonów zostają w tyle. Po prostu „startują” w innej kategorii „energetycznej”.
Co się dzieje, gdy procesor ARM nie musi być zasilany z małych baterii, pokazała wspomniana firma Ampere. Jej procesory eMAG zużywając połowę (~200 W) energii potrzebnej 28 rdzeniowemu Xeonowi, wydajnością w zastosowaniach serwerowych go przeganiają. W procesorze zawarto 80 lekko zmodyfikowanych przez Ampere rdzeni Quicksilver produkowanych przez TSMC w technologi 7N. Mogą one obsługiwać do 4 TB pamięci RAM DDR4 oraz 128x lanów (kanałów) PCIe 4.0. Procesor pracuje z taktowaniem do 3,0 GHz.
Teraz zestawcie to z czterema wydajnymi rdzeniami Vortex wspartymi czterema ekonomicznymi Tempest stosowanymi w A12 zawartym w iPad Pro Apple. Ten zestaw już pokonuje popularne Intele, nadal będąc zasilanym z niewielkiej baterii. Teraz „przeskalujcie” to do urządzeń, które nie muszą tak oszczędzać prądu i mogą zawierać np. 32 rdzenie i to tylko wydajne. Xeon legnie i zakwiczy.
Źródła: Mondaynote, Wikipedia
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.