^
Dźwięk, głośnik, sound, ikona dzwięku

Mój Mac radzi: Jak przywrócić dźwięk startowy w Macach

Jaromir Kopp

4 marca 2020

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech komputerów Apple był, a w zasadzie nadal może być dźwięk startowy. Od pierwszego Maca w 1984 roku, każdy komputer Apple swoje włączenie oznajmiał całkiem przyjemnym dźwiękiem. Zmieniał się on wraz z możliwościami dźwiękowymi i modelami. Jednak ostatnio tego dźwięku zabrakło.

Przynajmniej 8 bitów

Już pierwsze Maci miały 8-bitowy przetwornik, który pozwalał na dość klarowne odtwarzanie sampli. W dobie PeCetów z brzęczkiem była to ogromna przewaga. Dlatego komputer Apple chwalił się tym już przy włączeniu.

Zanim zaczniemy przywracać dźwięk startowy, który zniknął z większości Maców po 2016 roku, zachęcam do przesłuchania mniej i bardziej majestatycznych odgłosów wydawanych przez Maci w ciągu kilku dziesięcioleci.

Jak słychać w drugiej części filmu, również problemy sprzętowe były oznajmiane w dźwiękowy sposób.

Przywracamy dźwięk startowy

Okazało się, że Maci nawet te z koprocesorem T2 nadal mogą nas witać wspaniałym sygnałem. Wystarczy odczynić pewne złe zaklęcia, za pomocą dobrej magii w Terminalu.

 • Uruchamiamy terminal. Znajdziemy go w folderze Narzędzia w Aplikacjach lub wpisując w Spotlight (Command+spacja) Terminal i wciskając enter.
 • W Terminalu wpisujemy: sudo nvram StartupMute=%00
 • Wciskamy Return. Możemy zostać zapytani o hasło do konta administratora (naszego).

Po tym zabiegu możemy wyłączyć Maca, wcześniej sprawdzając, czy dźwięk nie jest wyciszony i włączyć go ponownie, ciesząc ucho wspaniałym powitaniem.

Jeżeli jednak w niektórych sytuacjach dźwięk będzie nam przeszkadzał, można go wyłączyć, podając w terminalu komendę: sudo nvram StartupMute=%01

Na koniec przypomnę, że za czasów PowerPC, jeżeli nie chcieliśmy zakłócać ciszy dźwiękiem startowym, to podczas uruchamiania komputera wystarczyło przytrzymać przycisk głośności znajdujący się na klawiaturze. Teraz niestety nie jest to możliwe.

Teraz już tylko świecącego Jabłka w MacBooku mi brakuje.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. Cisza

  Ależ ten dźwięk był wkurzający – szczególnie w nocy. Zawsze go wyciszałem za pomocą skryptu
  https://github.com/matteoacrossi/nobootsound

  Nie lubię być chodzącą reklamą, więc na pokrywę laptopa zawsze naklejam skórkę (ostanio dbrand) bez wycięć.

  • Jaromir Kopp

   Ale trzy paski na nogawce są?