FIDO Alliance, jest organizacją zajmującą się standaryzacją i rozwojem metod, których można używać zamiast haseł lub jako dodatkowe zabezpieczenie je wspierające. Są to rozwiązania oparte o sprzęt lub biometrykę.
Apple — członek na szczeblu zarządu
Apple dopiero w iOS 13.3 zaczął wspierać w systemie sprzętowe klucze zgodne z FIDO2, standardem promowanym przez FIDO używanym m.in. przez YubiKey. Przedtem można było korzystać z aplikacji, które mogły za pomocą rozszerzeń współpracować z systemem haseł Apple.
Teraz gdy wraz z innymi dużymi firmami, Apple znalazł się w zarządzie, można liczyć na jeszcze lepsze wsparcie dla rozwiązań FIDO w systemach Apple. Np. poza kluczami Lightning i USB (C) pojawią się rozwiązania bazujące na NFC lub mające wsparcie w biometryce wbudowanej w urządzenia Apple.
Klucze sprzętowe takie, jak YubiKey zgodne z FIDO bardzo ułatwiają i czynią znacznie bezpieczniejszym logowanie do serwisów, kont i aplikacji. Nie trzeba czekać na potwierdzenie za pomocą SMS, czy kodu przesyłanego w inny sposób. W wielu przypadkach nie ma też konieczności stosowania zwykłych haseł. Zarządzanie kluczami sprzętowymi jest, też znacznie wygodniejsze w organizacjach i firmach.
Nie tylko biznes
Apple znalazło się wśród takich firm jak, Google, ARM, Facebook, Pay Pal będących również w zarządzie FIDO. Jednak FIDO jest też wspierane na szczeblu rządowym przez Niemcy, Wielką Brytanię, Australię, Koreę Południową, czy USA. Pełną listę znajdziecie na stornie: FIDO Members.
Apple znowu spóźniło się na imprezę. Tak jak w przypadku grupy firm tworzących standard smarthome. Albo wdrożą rozwiązania ustalone przez innych, albo zostawia swoich użytkowników z drogimi, mało funkcjonalnymi urządzeniami „smart” w swojej złotej klatce.
Liczę, że członkostwo Apple w FIDO zaowocuje np. Apple Watchem lub brelokiem (lokalizatorem) Bluetooth, który Apple podobno ma wprowadzić na rynek w roli tokena pozwalającego na logowanie. Wtedy klucz USB zgodny z FIDO będzie funkcjonował jako druga zapasowa metoda logowania