^
Controller for HomeKit

Controller for HomeKit

Jaromir Kopp

27 stycznia 2020

HomeKit przeżywa prawdziwy boom. Pojawia się coraz więcej nowych akcesoriów, a wiele będących już na rynku dostaje wsparcie dla technologii Smart Home od Apple, za pomocą aktualizacji firmwaru. Ta druga możliwość jest dostępna w zasadzie od roku. Jednak warto przypomnieć, że HomeKit to nie tylko akcesoria, a na aplikacji Dom, jego możliwości się nie kończą.

Zanim pojawił się Dom

HomeKit pojawił się wraz z iOS 8, jednak próżno byłoby w nim szukać aplikacja Dom. Ta została dodana dopiero do iOS 10. Wcześniej nieliczni użytkownicy byli skazani na aplikacje stworzone przez producentów akcesoriów lub niezależnych deweloperów. Warunek jest jeden: każdy program, nawet dedykowana do konkretnego urządzenia, musi obsługiwać wszystkie standardowe akcesoria, usługi i ich charakterystyki. Poza nimi może oferować dodatkowe, swoiste dla wybranych urządzeń.

Dom to nie wszystko

Aplikacja Dom jest wygodna, bo zainstalowana w każdym systemie. Jednak ma swoje wady i „niedoróbki”. Nie zawsze jest intuicyjna i nie pozwala na użycie bardzo wielu możliwości wbudowanych w HomeKit. Chodzi zwłaszcza o automatyzację. Na szczęście w sukurs nadal przychodzą aplikacje niezależnych deweloperów.

Do zadań specjalnych: Controller for HomeKit

Ta aplikacja mnie zainteresowała, ponieważ ma pewną unikalną cechę. Potrafi tworzyć kopię zapasową domu. Na czym polega ten backup, opiszę niżej. Program ma duże możliwości, ale jego interfejs pozostawiał wiele do życzenia. Czasem, aby dotrzeć do wybranej funkcji należało się sporo napukać w ekran.

Dlatego Controller for HomeKit nie był „pierwszym wyborem”, a wręcz ostatnim po aplikacjach Dom i Eve. Wybierałem go właśnie do zadań specjalnych. Jednak wraz z kolejnymi aktualizacjami, stał się znacznie bardziej użyteczny w rownież w przyziemnych zastosowaniach, a ostatnio zaczął obsługiwać bardzo przyzwoicie tryb ciemny.

Controller for HomeKit ekrany 2

Obecnie bardzo sobie cenię możliwość stworzenia widoków z wybranymi rodzajami charakterystyk. Można np. zgrupować wszystkie lub wybrane wskazania temperatury, posortowane wg pokojów, akcesoriów lub nawet wartości. Podobnie z innymi charakterystykami. Można również stworzyć widoki z akcjami (scenami), stanami baterii, stanami włączenia i wyłączenia przedstawiające inne dane. To naprawdę spore udogodnienie, które spowoduje, że po aplikację będę sięgał częściej.

Program pozwała na definiowanie praktycznie dowolnych automatyzacji. Może tu konkurować z moim ulubionym Eve. W obu dodawanie złożonych i zależnych od różnych warunków, akcji jest żmudnym zadaniem. Jednak inaczej zrobić się tego nie da.

Controller for HomeKit ekrany 1

Bardzo ważnym aspektem programu jest dostęp do wszystkich charakterystyk, które są zdefiniowane dla akcesoriów i ich usług. Możecie się czasem zdziwić, gdy okaże się, że znajdziecie tam „ukryte” funkcje i informacje.

Własne skrypty

W tej aktualizacji również bardzo istotnym udoskonaleniem jest dodanie wsparcia dla „Workflows”. Można z ich pomocą tworzyć skrypty, które odczytują wartości charakterystyk, zapisują (włączają, wyłączają, ustawiają kolor itp.), uruchamiają sceny, wstrzymują wykonanie skryptu na określony czas lub uruchamiają go o określonej porze. Odczytane parametry można przez funkcję schowka przekazywać do skryptów w Skrótach Siri.

Stworzone skrypty można uruchamiać z aplikacji, dodać do Skrótów Siri jako kroki lub uruchamiać za pomocą poleceń Siri. Ten sposób pozwala odczytywać w Skrótach parametry akcesoriów i odpowiednio na nie reagować, nawet dokonując obliczeń. To ogromne pole do popisu, dla osób z zacięciem „programistycznym”, ale bez umiejętności „kodowania”.

Kolejnym dodatkiem dla dociekliwych jest funkcja loga, który zapisuje, gdy aplikacja jest włączona, wszelkie zmiany w domu.

Kopie

Jak wspomniałem, w programie można zapisywać kopie wszystkich ustawień i akcesoriów, które są w domu. Jeżeli coś się stanie lub jakiś eksperyment się nie powiedzie, to możemy odtworzyć stan domu bez mozolnego dodawania pokoi, scen, automatyk itp.

Najpierw należy dodać wszystkie akcesoria, które będziemy odtwarzać. Następnie musimy powiązać je z tymi już zapamiętanymi w kopii. Program to ułatwia, wstępnie je łącząc. Dalej już sam umieści je w pokojach i połączy ze scenami i automatyką.

Program w podstawowej wersji jest dostępny z darmo. Bez opłat można korzystać z jednego „domu”, nie ma funkcji backupu, a ilość widoków i skryptów jest ograniczona do 3.

Wersja Pro kosztuje 42,99 zł (jednorazowo) i pozwala na używanie wielu domów, skryptów i widoków bez ograniczeń oraz tworzenia backupów i uruchomienie logowania zdarzeń. Zapewniam, że warto.

Controller for HomeKit – V4

Jan Andre

Cena: za darmo, 42,99  (Pro) 

Ocena: 4 z 5

Zalety: Doże możliwości, backupy, skrypty i współpraca ze Siri i Skrótami, własne widoki, logowanie zdarzeń.

Wady: chwilami zagmatwany interfejs.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy