^
iCloud i klucze keychain

Przestępco! Nie wykonuj archiwum w iCloud! Apple zmieniło plany

Jaromir Kopp

22 stycznia 2020

Ok, to nic nowego. Od lat wiadomo, że kopie (archiwa) naszych danych z iPhone’ów w iCloud nie są szyfrowane end-to-end tak jak np. dane zdrowotne, lokalizacje i inne wrażliwe informacje. Część danych z kopii iCloud, Apple może na żądanie uprawnionych instytucji, udostępnić. Okazuje się, że były plany, aby kopie również szyfrować end-to-end, czyli kluczem prywatnym przechowywanym jedynie w bezpiecznej enklawie sprzętu użytkownika.

Czasem trzeba ciut ustąpić

Według informacji podawanych przez agencję Reuters Apple planowało wprowadzić szyfrowanie end-to-end kopii w iCloud, jednak zrezygnowało z tego zamiaru w odpowiedzi na postulaty i żądania stawiane przez FBI i inne rządowe służby.

Jednak nadal Apple twardo broni danych zapisanych w urządzeniach. Znów jesteśmy świadkami batalii między Apple a FBI, a nawet prezydentem USA. Tym razem chodzi o dane zapisane w iPhone’ach zamachowca z Pensacoli. Apple nie pomoże w ich ekstrakcji ani nie stwory backdoorów.

Co jest szyfrowane kluczem użytkownika?

Szyfrowanie end-to-end jest stosowane dla danych:

 • Domu (HomeKit)
 • Zdrowotnych (aplikacja Zdrowie i aktywność)
 • iCloud Keychain (hasła w iCloud)
 • Metod płatności i Apple Pay
 • QuickType (informacji pochodzących z klawiatury, funkcja niedostępna w j. pol.)
 • Screen Time
 • Siri
 • Hasła Wi-Fi

O tym, jak Apple obsługuje wezwania sądowe i od służb bezpieczeństwa oraz jakie informacje jest w stanie na takie uzasadnione żądania udostępnić, dowiecie się z instrukcji: Legal Process Guidelines.

Jeżeli masz obawy, to pamiętaj, że szyfrowaną własnym hasłem kopię danych z iPhone’a lub iPada, możesz wykonać na komputerze.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Tymoteusz

  A to nie jest tak że zapewniales o pełnym szyfrowaniu wszystkich danych w icloud, gdzie klucz jest tylko i wyłącznie po stronie użytkownika i że nawet Apple nie ma wglądu?
  Tak mi coś przemknęło 😉

 2. fanboy

  Ech, gdy apple robi szyfruje rzeczy to dba o naszą prywatność, ale gdy nie szyfruje to uuu przestępcy nie korzystajcie. Czyli w tym wypadku już prywatność nie jest istotna.

  „Czasem trzeba ciut ustąpić”, „Na czymś trzeba zarabiać” itp. to pachnie ślepym fanboystwem.

 3. PAWEŁ

  @fanboy – dokładnie, niezła hipokryzja i też wprowadzanie ludzi w błąd. Z tego artykułu można by zrobić lepszą wersję, która może kilka osób przekonałaby, że ich dane nie są bezpiecznie z Apple/iCloud.

  Backupy nie są szyfrowane, ale nie są szyfrowane też pliki, notatki, i zdjęcia i tutaj pewnie wiele osób korzystających z iCloud się zaskoczy.

  Tutaj dokumentacja Apple – wynika, że nasze dane nie są za bardzo bezpieczne – https://support.apple.com/pl-pl/HT202303

  • E2e

   Niesamowite, ze podany link do artykułu HT202303 jest nadal aktywny ale też aktualizowany 🙂 bo obecnie, początek roku 2023 mamy pełne szyfrowanie zwane „Zaawansowana ochrona danych dla iCloud” oprócz poczty, kalendarza i kontaktów, reszta jest prywatna end2end.