^
MacBook Pro 16 USB-C Thunderbolt

Huby, dongle i inne ciężkie przypadki z USB-C

Jaromir Kopp

17 stycznia 2020

Jako świeżo upieczony użytkownik komputera z USB-C odkrywam ten zagadkowy port w praktyce na nowo, choć teorię znałem, wydawało mi się, że dobrze. Dziś postanowiłem zbadać, dlaczego niektóre huby USB-C „widać” na magistrali, a inne nie.

USB-C i dużo styków w środku

Ostatnio doszły do mnie trzy przesyłki z Chin. W jednej były cztery przejściówki z USB-C na gniazdo USB 3.0 (A) za 2$, w drugiej HUB, który miał dwa porty rzekomo USB 3.0 (A), HDMI, rzekomo GigabitEthernet, USB-C power delivery i USB-C 3.1, za 15$, a w trzeciej HUB z jednym gniazdem USB 3.0 (A), gniazdem HDMI i USB-C power delivery za 6$.

USB-C wtyk

Przejściówki nie stanowią zagadki. W środku są tylko odpowiednio połączone kable, bo w gnieździe USB-C znajdują się fizyczne połączenia dla USB 2.0 i cztery pary dla szybszych wersji, z których mogą być używane tylko dwie (USB 3.0). Taka przejściówka po podłączeniu do komputera nie jest widoczna, dopiero widać podłączone przez nią urządzenia.

HUB z wieloma portami musi jednak mieć w sobie sporo elektroniki. Ponieważ jest to tani badziew, który działa jako USB, a nie Thundebolt, to w środku ma hub USB, który z jednego portu robi ich kilka. Trzy są, wyprowadzone w postaci złącz USB-A i USB-C, na kolejnym jest podpięty adapter do Ethernetu. HDMI idzie swoją drogą osobno podobnie jak zasilanie (power delivery). Taki HUB po podpięciu do komputera zgłosi się właśnie jako HUB na magistrali USB oraz w tym przypadku Ethernet też na magistrali USB, nawet gdy nic jeszcze do niego nie podłączymy.

Ciekawym przypadkiem jest ostatnie urządzenie. Ma ono „aż” trzy gniazda, ale po podłączeniu nie jest widoczne na magistrali.

USB-C dla USB 3.x

Wyjaśnieniem zagadki jest właśnie, mnogość złącz w USB-C. Zasilanie wraz z połączeniami służącymi do ustalenia parametrów związanych z napięciem, prądem i innymi cechami oraz same styki do zasilacza są osobno. USB ma, jak już wspomniałem własne złącza (cztery pary). HDMI jest „trybem alternatywnym” i używa złącz np. tych od USB do swoich celów. Jednak USB 3.0 nie wymaga wszystkich czterech par i może się nimi podzielić z HDMI.

USB-C dla HDMI

I tu trafiłem na pewien problem „sumy kontrolnej”. Choć sprawdziłem, że po jednoczesnym połączeniu HDMI (ale niskiej rozdzielczości HD) oraz dysku, ten ostatni nadal działa jako USB 3.0, a przynajmniej tak się zgłasza (5 Gb/s). Patrząc po rozpisce styków, jakby mi trochę ich zabrakło właśnie dla HDMI. Może ktoś z Was jest lepiej zorientowany i wyjaśni mi (nam), jak USB 3.0 dziali się z HDMI pinami w gnieździe USB-C.

Opis gniazda USB-C z Wikipedii 

Dlaczego w przypadku HUBa z Ethernet często używałem określenia „rzekomo”, wyjaśnię w innym artykule.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Intel

  A jak będzie z Thundebolt po odejściu od procesorów Intela?

  • Janek

   Odnośnie dzielenia się HDMI i USB 3.0.

   Prawdopodobnie w w kablu leci Display Port, który konwertowany jest do HDMI w HUBie.
   DP 1.2 potrafi przesłać 4K 30Hz używając 2 linii, zostawiając pozostałe 2 dla USB 3.0.

   W podobny sposób działa dock dla Nintendo Switch.

   A USB4 to właściwie otwarty Thundebolt 3.