Podobnie jak 4 lata temu, FBI znów chce pomocy od Apple przy dostępie do danych przestępcy, które znajdują się w jego iPhone’ach. Tak jak wtedy, Apple udostępnił to, co mógł, jednak nadal odmawia odbezpieczenia iPhone’a lub stworzenia „dziury”, która umożliwiłaby dostęp do danych.
Jak informuje Apple Insider w zeszłym tygodniu FBI, poprosiło Apple o pomoc w dostępie do danych z dwóch iPhone’ów — iPhone’a 5 i iPhone’a 7 Plus — należących do Mohammeda Saeeda Alshamrani, saudyjskiego kadeta sił powietrznych oskarżonego o zabicie trzech marynarzy i zranienie ośmiu innych w ataku na Stację Lotniczą Marynarki Wojennej w Pensacoli, w grudniu. Prokurator generalny Bill Barr wystąpił z publicznym apelem o to samo w poniedziałek, podczas gdy prezydent Donald Trump we wtorek udzielił im wsparcia przez Twittera.
Znów Apple odmówiło „odblokowania” lub stworzenia backdooru do omawianych iPhone’ów, mówiąc, że takie działanie zagroziłoby bezpieczeństwu klientów. W oświadczeniu wydanym w poniedziałek firma ujawniła, że współpracuje z FBI i przekazała dane użytkownika, w tym kopie zapasowe iCloud, informacje o koncie i „dane transakcyjne” (dotyczące publikowania zdjęć) dla wielu kont w serwisach związanych z fotografowaniem. Obiecała kontynuować współpracę z agencją, ale powiedziała, że pomoc nie będzie obejmowała tworzenia backdoorów.
Powołując się na własne źródła, New York Times cytowany przez Apple Insider donosi, że Cook prywatnie zebrał zespół najlepszych doradców, aby przeanalizować wszelkie opcje prawne.
Cztery lata temu, Apple też szykował się na „wojnę” w obronie prawa do prywatności danych w urządzeniach, jednak gdy już firma była gotowa na batalię w sądzie najwyższym, to nagle FBI wycofało się z nalegań i gróźb oraz wycofało wniosek z sądu.
Alshamrani usiłował zniszczyć swoje iPhone’y, jednak FBI jest w stanie je naprawić i uruchomić. Co ciekawe FBI prosi o „odbezpieczenie” iPhone’a 5, co akurat nie powinno być trudne, nawet dla niezbyt zaawansowanego hackera. Te iPhone’y nie miały jeszcze „bezpiecznej enklawy”. Co innego 7 Plus.
Wszelkie ewentualne ustępstwa Apple, mogą być bardzo groźne. O ile w „państwach prawa” można być w miarę spokojnym, że o dostęp do danych instytucje do tego uprawnione, nie będą prosić w błahych lub politycznych przypadkach, to niestety w innych krajach może być znacznie gorzej.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.