^
Mac Pro

Apple czwartym dostawcą komputerów na świecie

Przemysław Marczyński

14 stycznia 2020

Najnowsze wyniki sprzedaży komputerów przedstawione przez IDC nie napawają optymizmem firmę Apple. Chociaż utrzymuje ona wysoką, czwartą pozycję na świecie w dostawie komputerów to jednak duże spadki sugerują dalsze zmniejszanie się zainteresowania komputerami Apple.

Duże spadki w najważniejszym kwartale

Pomimo iż cała branża komputerów odnotowuje wzrost Apple nie może pochwalić się tym samym wynikiem. W najbardziej gorącym okresie (święta) spadła ilość dostarczonych komputerów aż o 5,3%. Jest to największy spadek wśród producentów komputerów. W czwartym kwartale na minusie jest tylko Acer ze spadkiem 4,2%. Największy wzrost wprowadzonych komputerów na rynek ma Dell, który w całym rankingu wyprzedza Apple i odnotowuje skok o 10,7%. Pozycja pierwsza to Lenovo – +6,5%, drugie miejsce dla HP ze wzrostem 6,9%. W czwartym okresie 2019 roku ilość dostarczonych komputerów wyniosła 71,78 miliona urządzeń. Apple w tym czasie wprowadziło na rynek 4,7 miliona komputerów.

Czwarty dostawca komputerów w 2019 roku

Według analiz IDC Apple wprowadziło w 2019 roku 17,68 miliona komputerów. Daje to czwartą pozycję na świecie ustępując miejsca Lenovo (numer 1), HP (2) oraz Dell (3). Apple w 2018 dostarczyło na rynek o 2,2% więcej komputerów niż w 2019 roku. Cała jednak branża odczuwa ulgę. Ilość dostarczonych komputerów na rynek wyniosło 266,69 miliona zarówno komputerów stacjonarnych jak również laptopów co daje wzrost o 2,7% rok do roku. Jest to pierwszy od 2011 roku wynik na plusie dla tego sektora urządzeń.

iPad oraz iPhone górą?

Komputery powoli przestają być urządzeniami, które musimy mieć. Wiele osób świetnie radzi sobie wykorzystując tablet zamiast laptopa. iPad i iPhone skutecznie kanibalizują przestrzeń systemu macOS. Samo Apple w minionym roku intensywnie promowało iPad’a jako następcę komputerów. Seria reklam „A new way to” ukazuje jak zrobi na iPadzie praktycznie wszystko co do tej pory robiliśmy na komputerze. 

Wielu użytkowników czekało również na odświeżenie linii komputerów „Pro” wstrzymując się z zakupem nowych maszyn. Nie pomogły również kłopoty laptopów z klawiaturami. Niewątpliwie jest to jedna z trudniejszych chwil dla sprzedaży komputerów Apple. Mimo tego firma utrzymuje świetną – czwartą – pozycję wśród dostawców komputerów na świecie.

Źródło IDCwww.idc.com

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Kot Schroedingera

    Skandaliczna interpunkcja. Redaktorze, coś z tym trzeba zrobić.

  2. Roman

    Tak to wygląda jak się sprzedaje zacinającą się tandetę za wygórowaną cenę. Ludzie łapią że na Windowsie spokojnie da się pracować a nawet pobawić za mniejszą kwotę i na lepszym sprzęcie.