Kategorie Aktualności

iPhone wezwie pomoc, nawet gdy brak zasięgu?

Odpowiadając na pytanie tytułowe: Jeszcze nie teraz, ale być może w przyszłości i dodatkowo wejdzie w tryb „awaryjnego oszczędzania energii”. Apple otrzymał kolejny patent, w którym chcę użyć technologii zbliżonych do „mesh” lub łączności „peer-to-peer”. Tym razem w trybie awaryjnym.

Wezwać pomoc i jak najdłużej przetrwać

Tak można w skrócie opisać nowy pomysł Apple zatytułowany „Ulepszona procedura wysyłania sygnałów awaryjnych”. Patent opisuje procedury i metody wysłania sygnału pomocy, nawet gdy urządzenie nie jest w zasięgu sieci GSM. Pomocne mają być sieci Wi-Fi, ale i inne urządzenia będące w zasięgu wzywającego pomoc.

Po uruchomieniu procedury wezwania pomocy urządzenie dodatkowo wchodzi w tryb oszczędzania energii. W patencie szczegółowo opisano, ile prądu jest „marnowane” i przez które z elementów urządzenia, zależnie rodzaju transmisji. Widać, że oszczędzanie energii jest ważnym elementem trybu pracy opisanego w patencie, bo jego pierwszy akapit brzmi: „Opis odnosi się do technik i urządzeń służących do wdrażania trybu awaryjnego oszczędzania energii (EPSM)”. Jednym z elementów oszczędzania, ma być wygaszenie ekranu.

Tryb awaryjnego oszczędzania energii (EPSM), może być wywoływany przez użytkownika np. przyciskiem lub kombinacją wciśnięć przycisków w urządzeniu, podobnie jak obecnie tryb SOS. Jednak pomysł bardziej odnosi się do procesów wzywania pomocy np. podczas problemów w mniej dostępnych terenach, gdzie ważna jest możliwość długotrwałego kontaktu z urządzeniem wzywającego.

Peer-to-peer

Jak już pisałem, Apple usiłuje na wiele sposobów uniezależnić funkcjonowanie swoich urządzeń od infrastruktury. Już wcześniej zgłaszał kilka patentów na komunikację bezpośrednio pomiędzy urządzeniami i przekazywanie w ten sposób informacji na większe odległości. Nie tak dawno pisaliśmy o planach Apple związanych z łącznością satelitarną, a nowe systemy oferują funkcję odnajdowania urządzeń, nawet gdy nie mają one dostępu do internetu. Teraz należy poczekać, czy i jak nowe pomysły zostaną wcielone w życie.

Źródło: Enhanced Emergency Beacon Sending Procedure

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.