Kategorie Aktualności

iPhone’y dwóch prędkości? Własne anteny opóźnią tegoroczne premiery?

Zrozumienie problemów z technologią 5G jest niemal tak skomplikowane, jak pojęcie możliwych kombinacji w gnieździe USB-C. Mówi się, że 5G pozwoli na udostępnienie niewiarygodnie szybkiej transmisji danych z równie niewiarygodnie małymi opóźnieniami. Jednak nie jest to do końca prawdą, bo w 5G, jak i w USB-C czai się wiele różnych niuansów.

Wiele zakresów częstotliwości

Łączność określana mianem 5G może odbywać się na wielu zakresach częstotliwości. Są one dzielona na trzy główne: 600 – 800 MHz, 3,4 – 3,8 GHz oraz 24 GHz (fale milimetrowe). Do tego dochodzą w Polsce eksperymenty z 5G w paśmie 2,1 GHz, na które Play ma już koncesję. Są też niestety różnice zależnie od lokalnych regulacji w danym regionie świata.

Częstotliwości 600-800 MHz są niższe niż od dziesięcioleci stosowane w „starym” GSM (900). Jak wiecie, nie pozwalają one na superszybkie transfery, za to mają bardzo duży zasięg i dobrze przenikają przez przeszkody. Operatorzy twierdzą, że uda im się osiągnąć w tym paśmie trochę lepszą transmisję niż LTE, za to o większym zasięgu.

Fale 3 – 4 GHz są dość mocno tłumione, ale w miastach będą spisywać się podobnie jak obecnie LTE, czy Wi-Fi. Zapewnią też bardzo dobrą przepustowość i pojemność sieci.

24 GHz i okolice to fale, które zatrzyma przeszkoda o grubości nawet kilku milimetrów. Nie przedrą się przez liście ani ściany. Zasięg ich nie przekroczy kilkuset metrów, ale raczej dobrze będą działać w odległości kilkudziesięciu metrów od stacji. Coś jak nasze domowe Wi-Fi, ale bez przenikania przez ściany.

iPhone’y dwóch prędkości

Wg raportów cytowanych m.in. przez Patently Apple iPhone’y mogą być podzielone na dwie kategorie. Z wolniejszym 5G pracującym na niższych częstotliwościach np. 600 MHz (taka sieć w USA już została uruchomiona przez T-Mobile) i ekranami LCD oraz szybszym 5G na milimetrowe częstotliwości w iPhone’ach z OLED.

Wg raportów, Apple ma problem ze zdobyciem odpowiednich komponentów do układów antenowych na wysokie częstotliwości, które są (mają być) używane m.in. w sieciach AT&T raz Verizon. Wg innych, Apple chce zbudować samodzielnie układy anten milimetrowych i moduły radiowe dla nich. Dodatkowo mają one być zrobione w technologii Antenna-in-Package (AiP).

To wydaje się dość prawdopodobne, bo już w zeszłorocznych iPhone’ach, Apple zastosowało własne anteny oraz układy do łączności UWB, też w bardzo wysokim zakresie częstotliwości.

Opóźnione premiery

Jednak takie podejście może spowodować konieczność przesunięcia wprowadzenia do sprzedaży „flagowców” na koniec 2020 lub nawet na początek 2021 roku. We wrześniu możemy jedynie zobaczyć je na prezentacji.

To też wpisuje się w krążące już pogłoski o tym, że Apple w tym roku może wprowadzać nowe iPhone’y o różnych porach roku i tradycja wrześniowych premier będzie „zawieszona”. Przypomnę, że iPhone X również do sprzedaży wszedł później niż prezentowane z nim iPhone’y 8.

A u nas chyba nawet jeszcze nie odbyły się przetargi na częstotliwości konieczne do tworzenia sieci 5G.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.