Kategorie Aktualności

iFixit docenia Mac Pro! No nareszcie!

Zawsze lubię rozbieranki wykonywane przez serwis iFixit. Jednak tej wyczekiwałem zdecydowanie najbardziej niecierpliwie i miałem rację, bo było na co. Wygląda na to, że Apple przypomniał sobie jak robić komputery stacjonarne.

Jak za dawnych … lat, a nawet lepiej

W miejsce … niekoniecznie należy wstawić słowo „dobrych”. Wracam teraz myślą do czasów, gdy Apple dopiero co, niepewnie pod wodzą po. CEO Steve’a Jobsa podnosił się z kolan, przy okazji fundując klientom niezłą rewolucję w interfejsach. Jednak PowerMaki G3 i G4 z końca lat 90 XX w. pod względem łatwości rozbudowy mogą być godnym wzorcem do naśladowania, po dziś dzień.

Mac Pro pięknie się rozbiera

Od lat nie widziałem tak wysokiej oceny naprawialności przyznanej przez iFixit dla sprzętu Apple. To aż 9/10 punktów! Ostatnio najwięcej otrzymał Mac mini i była to zaledwie szóstka.

Mac Pro nie dość, że ma wiele portów i slotów do rozbudowy, to jeszcze Apple zadbał o umieszczenie wewnątrz ściąg, jak np. należy montować pamięć RAM. Brakujący punkt do najlepszej oceny Mac Pro zawdzięcza SSD. Co prawda pamięć flash jest wymienna i dość łatwo dostępna, ale może wymagać sparowania z T2, co niestety wymagać będzie wizyty w serwisie.

iFixit odkrył również, że przy odrobinie dobrej woli, nogi możemy zamienić samodzielnie na kółka, bez zalecanej przez Apple wizyty w serwisie.

Niestety, choć moduł procesora wraz z potężnym radiatorem, który nie posiada własnego wentylatora, jest dość łatwo „odczepialny” od płyty, to nadal nie wiemy, czy wymiana procesora nie będzie wymagać „zestrojenia” z resztą urządzeń. To znów może wymagać wizyty w serwisie i użycia specjalnych narzędzi. Jak będzie naprawdę, musimy poczekać na wyniki pierwszych eksperymentów. Jednak wg iFixit, procesor powinno się dać wymienić samodzielnie, tak samo, jak pamięć (to drugie jest oficjalnie potwierdzone).

Wewnątrz, poza przedstawionymi już nowatorskimi i pięknie zaprojektowanymi rozwiązaniami trafiło się kilka smaczków. Jednym z nich jest moduł włącznika. Po zdjęciu obudowy nie ma możliwości uruchomienia komputera, bo włącznik jest w obudowie, a z pozostałą częścią łączą go specjalne styki. Bez obudowy prąd nie popłynie. Również blokada kart PCI przed wyjęciem jest rozwiązana bardzo elegancko.

Moduł Wi-Fi i Bluetooth znajduje się w górnej części obudowy i jest połączony z płytą główną kabelkiem. Zapewnia to lepsze umiejscowienie anten w niemal w całości wykonanej z metalu konstrukcji.

Po tym widowisku zafundowanym nam przez iFixit nurtuje mnie jeszcze pytanie związane z wymianą procesora i ewentualnymi możliwymi innymi konfiguracjami niż te proponowane przez Apple.

Więcej na iFixit


Szukasz prezentu dla użytkownika komputera Apple Mac? Chcesz pogłębić swoją wiedzą na temat macOS? Sprawdź najnowszą książkę z serii Proste Poradniki macOS Catalina!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.