^
Ikona lokalizacji

iPhone 11 jednak Cię nie śledzi skrycie

Jaromir Kopp

7 grudnia 2019

Kilka dni temu pojawiły się informacje, że iPhone’y 11 włączają funkcję lokalizacji, co sygnalizowane jest ikoną na belce, nawet gdy wszystkie usługi „GPS” zostały przez użytkownika zablokowane. Wywołało to konsternację i jak to zwykle bywa powstanie teorii spiskowych. Jednak wyjaśnienie jest bardziej przyziemne.

To Ultra Wideband (UWB) i przepisy są winne

Okazało się, że „przypadłość” występuje tylko w iPhone’ach 11 (Pro), bo jest związana z zastosowaną w nich metodą łączności i namierzania za pomocą fal radiowych w technologii ultraszerokopasmowej o częstotliwościach od 3 do niemal 10 GHz.

Wg informacji podanej przez przedstawicieli Apple moduł UWB musi być wyłączony w niektórych lokalizacjach, gdzie nie można używać transmisji radiowych w takich zakresach. Dlatego system sprawdza, czy czasem iPhone nie znalazł się w takim miejscu i uczciwie informuje o tym fakcie użytkownika. Niestety brak wcześniejszego wyjaśnienia, o co chodzi, spowodował wysyp wspomnianych „teorii spiskowych”.

Będzie można wyłączyć

Apple zapowiedział, że w następnych wersjach systemu, użytkownicy będą mogli wyłączyć moduł Ultra Wideband, co będzie skutkować zablokowaniem związanych z nim i przepisami dotyczącymi częstotliwości radiowych, funkcjami lokalizacji.

Ultra Wideband obecnie w iPhone’ach odpowiada za pozycjonowanie względem innych iPhone’ów z UWB oraz szybką, kierunkową transmisją danych za pomocą AirDrop pomiędzy nimi. Jednak spekuluje się, że w przyszłości UWB będzie odpowiadać za precyzyjniejsze namierzanie lokalizatorów od Apple, które są wyczekiwane już niemal od pół roku.

No i z teorii spiskowych znów nic nie wszyło.


Szukasz prezentu dla użytkownika komputera Apple Mac? Chcesz pogłębić swoją wiedzą na temat macOS? Sprawdź najnowszą książkę z serii Proste Poradniki macOS Catalina!

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy