^
Raplay 19

Replay: Twoja własna lista przebojów w Apple Music

Jaromir Kopp

14 listopada 2019

Usługa Apple Music jest coraz popularniejsza i wyraźnie widać, że wyszła z okresu dziecięcego. Nie jest już nawet młodocianym buntownikiem. Rozwija się stabilnie pod względem oferty i możliwości. Właśnie pojawiła się w niej kolejna sympatyczna funkcja.

Twoja lista przebojów może zaskoczyć

Wraz z najnowszymi systemami pojawiły się w Apple Music dynamiczne teksty piosenek, które niemal ja w karaoke przesuwają się, podpowiadając aktualnie śpiewaną frazę. Tekstów tak opracowanych jest już całkiem sporo. W tym gronie znalazło się wiele polskich utworów. To naprawdę fajna funkcja, prawdopodobnie częściowo wykorzystująca mechanizmy Shazam przejętej przez Apple jakiś czas temu.

Jednak najnowszym dodatkiem jest lista utworów, które najczęściej odtwarzane były w danym roku. Możemy przejrzeć i odsłuchać wg kolejności ustalonej ilością odtworzeń, co „katowaliśmy” w Apple Music.

Replay 19, czyli dla bieżącego roku, jest tworzona dynamicznie. Zmienia się nadal z uwzględnieniem togo, ca aktualnie słuchamy. To dobrze, ponieważ lista może Was zaskoczyć. Jeszcze jest szansa ją zmienić przed końcem 2019. Replay 19 jest wg zapewnień Apple, aktualizowana tygodniowo. Jednak Replay 18, 17, 16, 15 (jeżeli ktoś zaczął używać Apple Music od początku jego istnienia), są już trwale ustalone.

Poza utworami Apple Music podsumował czas, który poświęciliśmy dla wykonawców oraz zebrał nasze najpopularniejsze albumy z bieżącego roku.

Jak włączyć Replay 19 w Apple Music

Nie udało mi się znaleźć tej możliwości wczoraj w aplikacjach na iOS, tvOS i macOS. Jednak na szczęście jest łatwo dostępna przez przeglądarkową wersję odtwarzacza na beta.music.apple.com.

Tam też znajdziemy listy za poprzednie lata. Po dodaniu do biblioteki możemy już zacząć słuchać ich normalnie w aplikacjach.

W iOS dziś pojawiła się w zakładce „Przeglądaj” specjalna wiadomość o nowości, jaką jest Replay. Po puknięciu w nią też jesteśmy odsyłani do przeglądarkowej wersji Apple Music.

Dajcie znać, czy Wasza lista czymś zaskakuje.

Raplay 19 wykonawcy
Raplay 19

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Muzyka

    Nie rozumiem po jaką cholerę wymagają wejścia do przeglądarki i logowania się.

  2. G.Bart

    Twierdzi, że odsłuchałem za mało muzyki żeby stworzyć listę, choć słucham codziennie po kilka godzin