Trzeba przyznać, że zegarek się Apple’owi udał. Równie dobrze udał się też system pasków do Apple Watch i raczej niewielu będzie z tym dyskutować. Jednak Apple nie spoczął na laurach i chce, aby paski dostały kilka nowych obowiązków. Jak się domyślacie, firma ma już na to patent.
W patencie opublikowanym przedwczoraj, a zgłoszonym jeszcze w maju 2018 opisano kilka sposobów wykorzystania anten w paskach oraz kilka rodzajów ich konstrukcji. Już wcześniej, Apple otrzymało patent na dodatkowe sensory w pasek wbudowane.
Jednym ze sposobów użycia anten w pasku, jest zastąpienie nimi anten do tej pory wbudowanych w sam zegarek. W takim przypadku antena z paska i jej „jednostka kontrolna” może się komunikować z zegarkiem za pomocą interfejsu w złączu (mocowaniu) paska. Ten interfejs może być stykowy i dodatkowo może zasilać układy w pasku. Dane przez ten interfejs transmitowane, mogą być dalej przekazywane bezprzewodowo (Wi-Fi, Bluetooth, RFID), ale i przewodowo (jako przykład podano Ethernet [!]). Patent wymienia kilka zastosowań takich anten do komunikacji z innymi urządzeniami na małe odległości lub do realizowania połączeń telefonicznych, przekazywania wiadomości i do łączności z siecią. Czyli antena w pasku może pełnić typowe funkcje anten wbudowanych w zegarek.
Drugie zastosowanie anten w pasku to łączność bezprzewodowa z samym Apple Watch. A takim przypadku, antena ma służyć do transmisji danych identyfikujących pasek i umożliwiających również nawiązanie szyfrowanego połączenia. Dane identyfikujące mogą zawierać kolor i rodzaj paska, co może spowodować wyświetlenie pasujących do niego wzorów na ekranie zegarka. Jednak transmisja może też służyć do przekazywania danych z sensorów i innych układów wbudowanych w pasek bez pośrednictwa fizycznego złącza stykowego.
Pierwszym problemem, o którym pomyślałem, jest materiał, z jakiego paski mogą być zrobione. Patent wymienia wiele materiałów naturalnych i syntetycznych, ale nie są to przewodniki. Czyli jak się domyślacie, metalowe bransoletki mogą bardzo komplikować zabudowanie w nich anten. Choć i to byłoby możliwe.
Drugi problem to ryzyko pozbawienia zegarka łączności „ze światem” po odpięciu od niego paska. Jednak przeniesiona może być tylko część anten, a jak wiemy już teraz, Apple Watch ma dość skomplikowany system łączności pracujący w kilku pasmach. W zegarku nadal może pozostać np. Bluetooth do komunikacji z iPhone’em.
Tak czy siak, interfejs w złączu paska w przyszłych modelach Apple Watch jest bardzo prawdopodobny i może on znacznie poszerzyć ilość funkcji, które następne modele zegarków Apple będą oferować.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.