Wybierz Strona

Znów bety iOS, iPadOS, tvOS 13.3, watchOS 6.1.1

Znów bety iOS, iPadOS, tvOS 13.3, watchOS 6.1.1

  • 1
  • 06.11.2019
Jaromir Kopp

Systemy Apple rozwijają się tej jesieni w zastraszającym tempie. I byłoby to bardzo miłe, gdyby, nie fakt, że muszą. Muszą, bo jest jeszcze sporo do naprawienia. Na szczęście widać, że sprawy zmierzają w dobrym kierunku.

iOS 13.3 i iPadOS 13.3

Wczoraj wieczorem Apple udostępnił pierwszą deweloperską betę 13.3. Podejrzewam, że publiczna beta zostanie udostępniona nawet dziś lub na dniach.

Nowa wersja przynosi kilka drobnych zmian i naprawia dość dokuczliwy błąd związany z nachalnym „ubijaniem” przez system, aplikacji pracujących w tle. Rzekomo z powodu braku wystarczającej ilości pamięci RAM. W pierwszej becie 13.3 ten proceder został znacznie ograniczony.

Z ważniejszych zmian: dodano nową kategorię w Czas przed ekranem. Są to Limity komunikacji. W czasie „dozwolonym” można wybrać pomiędzy wszystkimi interakcjami (bo ograniczenia dotyczą wszystkich metod komunikacji, nie tylko telefonu), albo tylko pochodzącymi od znanych kontaktów. W czasie bez urządzenia można wybrać wszystkich lub dodawać pojedyncze kontakty. Połączenia do i od kontaktów alarmowych zawsze pozostają bez ograniczeń i dodatkowo wyłączają blokowanie innych połączeń na 24 godziny. To bardzo przemyślana funkcja.

Dodatkowo pojawiła się możliwość wyłączenia w klawiaturze z emotikonami menu ze stikerami Memoji/Animoji.

O tym, że zmiany nie są wielkie, świadczy zgodność iOS 13.3 i reszty bet z narzędziami i API zawartymi w Xcode 11.2. Jest on dostępny w App Store od kilku dni.

tvOS 13.3

W zasadzie gołym okiem nie widać żadnych zmian, jednak wydaje mi się po kilku testach, że w końcu zaczęły działać w HomeKit sceny i automatyzacje z muzyką.

Można wybrać nie tylko, czy Apple TV (HomePod) ma zacząć odtwarzać lub nie, lub zmienić głośność. Można wybrać do odtworzenia muzykę z naszej biblioteki i zasobów Apple Music. To w zasadzie nie jest nowością. Nowością jest to, że sceny rzeczywiście uruchamiają ustawioną muzykę. Przedtem funkcja działała jedynie, gdy ją testowałem, ale w praktyce nic, a nic. Ciekawe czy to się naprawiło również dla HomePodów?

watchOS 6.1.1

Brak widocznych zmian, poza korektą ikony Watch w iPhone. Po kilku godzinach mogę jedynie stwierdzić, że system działa poprawnie.

Uwaga: ponoć nowe systemy mają problem ze słuchawkami AirPods Pro. Jeżeli macie takowe, wstrzymajcie się z eksperymentami.

Informacja o konieczności aktualizacji wszystkich urządzeń do najnowszych systemów, aby korzystać na nich z nowych możliwości czasu przed ekranem, świadczy o tym, że niebawem zobaczymy betę macOS 10.15.2.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Komentarz

  1. Paweł Nyczaj

    Już jest iOS 13.3 Public Beta. Być może reszta systemów też już jest dostępna w publicznej becie, ale nie mogę tego sprawdzić, bo ze sprzętów Apple mam tylko iPhone i Macbooka

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!