^
iOS iPadOS watchOS tvOS

Znów bety iOS, iPadOS, tvOS 13.3, watchOS 6.1.1

Jaromir Kopp

6 listopada 2019

Systemy Apple rozwijają się tej jesieni w zastraszającym tempie. I byłoby to bardzo miłe, gdyby, nie fakt, że muszą. Muszą, bo jest jeszcze sporo do naprawienia. Na szczęście widać, że sprawy zmierzają w dobrym kierunku.

iOS 13.3 i iPadOS 13.3

Wczoraj wieczorem Apple udostępnił pierwszą deweloperską betę 13.3. Podejrzewam, że publiczna beta zostanie udostępniona nawet dziś lub na dniach.

Nowa wersja przynosi kilka drobnych zmian i naprawia dość dokuczliwy błąd związany z nachalnym „ubijaniem” przez system, aplikacji pracujących w tle. Rzekomo z powodu braku wystarczającej ilości pamięci RAM. W pierwszej becie 13.3 ten proceder został znacznie ograniczony.

Z ważniejszych zmian: dodano nową kategorię w Czas przed ekranem. Są to Limity komunikacji. W czasie „dozwolonym” można wybrać pomiędzy wszystkimi interakcjami (bo ograniczenia dotyczą wszystkich metod komunikacji, nie tylko telefonu), albo tylko pochodzącymi od znanych kontaktów. W czasie bez urządzenia można wybrać wszystkich lub dodawać pojedyncze kontakty. Połączenia do i od kontaktów alarmowych zawsze pozostają bez ograniczeń i dodatkowo wyłączają blokowanie innych połączeń na 24 godziny. To bardzo przemyślana funkcja.

Dodatkowo pojawiła się możliwość wyłączenia w klawiaturze z emotikonami menu ze stikerami Memoji/Animoji.

O tym, że zmiany nie są wielkie, świadczy zgodność iOS 13.3 i reszty bet z narzędziami i API zawartymi w Xcode 11.2. Jest on dostępny w App Store od kilku dni.

tvOS 13.3

W zasadzie gołym okiem nie widać żadnych zmian, jednak wydaje mi się po kilku testach, że w końcu zaczęły działać w HomeKit sceny i automatyzacje z muzyką.

Można wybrać nie tylko, czy Apple TV (HomePod) ma zacząć odtwarzać lub nie, lub zmienić głośność. Można wybrać do odtworzenia muzykę z naszej biblioteki i zasobów Apple Music. To w zasadzie nie jest nowością. Nowością jest to, że sceny rzeczywiście uruchamiają ustawioną muzykę. Przedtem funkcja działała jedynie, gdy ją testowałem, ale w praktyce nic, a nic. Ciekawe czy to się naprawiło również dla HomePodów?

watchOS 6.1.1

Brak widocznych zmian, poza korektą ikony Watch w iPhone. Po kilku godzinach mogę jedynie stwierdzić, że system działa poprawnie.

Uwaga: ponoć nowe systemy mają problem ze słuchawkami AirPods Pro. Jeżeli macie takowe, wstrzymajcie się z eksperymentami.

Informacja o konieczności aktualizacji wszystkich urządzeń do najnowszych systemów, aby korzystać na nich z nowych możliwości czasu przed ekranem, świadczy o tym, że niebawem zobaczymy betę macOS 10.15.2.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Paweł Nyczaj

    Już jest iOS 13.3 Public Beta. Być może reszta systemów też już jest dostępna w publicznej becie, ale nie mogę tego sprawdzić, bo ze sprzętów Apple mam tylko iPhone i Macbooka

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *