Kategorie Aktualności

Dobre zmiany w HomeKit przynosi beta 13.2

Beta iOS 13.2 i iPadOS 13.2 przynosi twarde dowody na to, że Apple potrafi słuchać użytkowników. Jedną z najmilej przyjętych zmian w 13.2 jest możliwość wyboru, czy usługi mają być grupowane, czy nie. A to nie wszystkie zmiany.

Sterowanie muzyką

Ta funkcja pojawiła się w pierwszych betach iOS 13, ale dość szybko wyparowała, pozostawiając w rozpaczy wielu użytkowników akcesoriów HomeKit oraz Apple TV, czy innych urządzeń z AirPlay 2.

Możliwość sterowania odtwarzaniem, głośnością, a dodatkowo wybór muzyki z zasobów Apple Music (jeżeli mamy wykupioną), daje ogromne pole do popisu. Ustawień odtwarzania można używać w scenach i automatyzacjach w aplikacji Dom, ale rownież w Skrótach i to zarówno tych dla Domu, jak i osobistych. Można zaprogramować, że o określonej porze jest odtwarzana zależnie od pogody „Deszczowa piosenka”, „Opowieść Zimowa” Armii lub „Wichrowe wzgórza” Kate Bush. W ten sposób daje się sterować Apple TV z tvOS 13.2 oraz niebawem HomePodem, gdy tylko ukaże się do niego aktualizacja. Ciekawostką jest, że funkcja działa również ze zwykłymi głośnikami AirPlay 2. Jednak muzyka jest przesyłana z iPhone’a, co nie gwarantuje, że scena czy automatyzacja zawsze zadziała. Być może, gdy nie ma nas w domu funkcję strumieniowania, przejmuje domowe Centrum akcesoriów. Nie udało mi się tego sprawdzić z braku głośników Air Play 2.

Niezły „pensjonat” macie w tym Domu

Taka podwójna parafraza cytatu z „Sex misji” bardzo pasuje do tego, jak Apple krzywdzi własną aplikację Dom.

Największą krzywdą, jaką jej uczynił to bałagan w nazewnictwie. O ile w dokumentacji HomeKit wszystko jest poukładane, Akcesoria to akcesoria (urządzenia), usługi to usługi „świadczone” przez te akcesoria, a charakterystyki to konkretne parametry, to w Dom, usługi nazywane są Akcesoriami.

Jeszcze do iOS 12 Dom prezentował usługi (zwane akcesoriami) osobno. Dlatego był bałagan. Urządzenie (akcesorium) z kilkoma usługami np. wentylator z lampą i termometrem pokazywał się jako trzy urządzenia. Przeniesienie jednego z nich do innego pokoju oczywiście teleportowało pozostałe. Powodowało to pewną konsternację i niezrozumienie wśród użytkowników, choć było całkiem logiczne.

Różnica w aplikacji Dom gdy usługi są zgrupowane lub nie

W iOS 13 Apple aplikację Dom przeprojektował. Teraz wyświetlane są urządzenia i ich usługi (zwane bez sensu akcesoriami) wewnątrz. Pomysł logicznie dobry, ale wykonany fatalnie. Dla przykładu sensor z pomiarem temperatury, wilgotności i jasności nie pokazywał na swoim kafelku wartości. Należało puknąć w niego, aby je zobaczyć. Podobnie, jeżeli urządzenie obsługiwało kilka włączników, to dość ciężko było się zorientować, czy i który jest załączony. Użytkownicy nie byli zadowoleni.

No i Apple ich posłuchało. Od iOS 13.2 będzie można zdecydować dla każdego urządzenia niezależnie, czy ma być pokazywane jako jeden kafelek, czy rozgrupowane. Po rozgrupowaniu można już tylko potrzebne dodawać do ekranu początkowego. I tak powstał dobry kompromis.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.